Szülési szabadság hatásai a munkaviszonyra

A szülési szabadság tartamát, a kifejezetten munkavégzéshez kapcsolódó jogosultságot kivéve, munkában töltött időnek kell tekinteni.
A szülési szabadságot számítani kell a felmondási idő vagy a végkielégítés szempontjából, de – munkavégzés hiányában – nem jár erre az időszakra a munkába járás költségtérítése. Így a végkielégítésre való jogosultság szempontjából nem kell figyelembe venni azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg, kivéve a szülési szabadság (stb.) tartamát.

A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti, de a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a szülési szabadság tartama alatt.
 
Fontos, hogy a szülés szabadság egy olyan eszköz, amellyel a törvény védeni próbálja a gyermeket vállaló munkavállalót, ezt az Mt. akkor is megteszi, ha valaki a szülési szabadságot nem veszi teljes hosszában igénybe (2 hetet kötelező kiadni). Az anyát vagy a gyermekét egyedül nevelő apát munkaviszonyának felmondással történő megszüntetése esetén a gyermek hároméves koráig - ha a munkavállaló szülési vagy a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot nem vesz igénybe - megilleti a védett kor intézménye, ami egy felmondási védelem.

Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/hirek/szulesi-szabadsag

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

 
Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]