Szankcionálható a munkavállaló ha hibázik? (2)

Bizonyos keretek és feltételek között igen.Az Mt. szabályozza a munkavállaló vétkes kötelezettségszegéséért alkalmazható jogkövetkezmények alapvető szabályait. Ez egyik szabály az írásbeliség a másik az arányosság, amit be kell tartani e körben.
A hátrányos jogkövetkezmény és a kötelezettségszegés arányossága!

A hátrányos jogkövetkezmény a kötelezettségszegés súlyával arányos kell, hogy legyen.

Hátrányos jogkövetkezményként csak olyan, a munkaviszonnyal összefüggő, annak feltételeit határozott időre módosító hátrány állapítható meg, amely a munkavállaló személyhez fűződő jogát és emberi méltóságát nem sérti.

A kötelezettségszegésért kiszabott szankció tehát nem lehet személyét illetően büntető, fenyítő jellegű, vagy a munkavállalót megalázó. Feltétel, hogy a munkaviszonnyal álljon összefüggésben, és annak feltételeit módosítsa hátrányosan, de csak meghatározott ideig. Azaz korlátozott időtartamra a munkaviszonyból eredő valamely jogát elveszíti a munkavállaló a kötelezettségszegés okán.
 
Példák:

Vagyoni hátrány: az alapbér időleges csökkentése, a jutalom megvonása

Eltérő munkafeltételek: a munkakör átmeneti módosítása
 
Gyakori a szóbeli vagy írásbeli figyelmeztetés, erre viszont az utasítási jog alapján is joga van, ezért nem kell külön mint hátrányos jogkövetkezményt kikötni.
 
Ha a jogkövetkezmény vagyoni hátrányt állapít meg, az összességében nem haladhatja meg a munkavállaló egyhavi alapbére összegét.
 
Így jogszerűtlen pl: két havi az alapbér csökkentés, de jogszerű ha az alapbér 20%-kal csökken 5 hónapon át.

A legsúlyosabb hátrányos jogkövetkezmény az azonnali hatályú felmondás, de ez esetben a felmondás szabályait kell alkalmazni, ami mellett viszont tilos egyéb hátrányos következményt megjelölni. (Nem lehet egy havi bért elvenni és felmondani egyszerre.)

Később viszont egy ismételt kötelezettségszegés esetén élhet a munkáltató azonnali felmondással is és hivatkozhat indokolásul arra, hogy korábban már alkalmazott hátrányos jogkövetkezményt.
 
Hátrányos jogkövetkezmény csak korlátozott ideig alkalmazható kikötés esetén is. A kötelezettségszegésről való tudomásszerzéstől számított 15 napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül. Kivéve bűncselekmény esetén, ott elévüléséig alkalmazható.


Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/jog/szankcionalhato-a-munkavallalo-ha-hibazik-1

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.