Mt. - Jognyilatkozatok (2) - egyoldalú nyilatkozat

A jog, így a munkajog, világában is minden, amit a fél (munkáltató, munkavállaló) leír, vagy feljegyez, vagy mond jognyilatkozatként értelmezhető. Jognyilatkozat a felmondás, a munkaszerződés, de a szabadság kiadására vonatkozó kérelem is, munkáltatói jognyilatkozat a munkarend, munkaidő-beosztás. Minden, amelynek célja, hogy joghatást váltson kis, van címzettje és érinti a jogviszonyt, ezért az Mt. ezekre az akaratközlésekre összefoglaló szabályokat rögzít, ahogy pl. a polgári jog is szabályozza a szerződéseket, mielőtt az egyes típusokra (adásvétel, bérlet vállalkozás stb.) kitér.

Az új Mt-ben a jognyilatkozatok szerepe érezhetően fontos, hiszen a jogszabály egyik célja volt, hogy erősítse a megállapodások szabályozó szerepét, azaz a felek is el tudják dönteni a munkaviszonyt szabályozó elemeket, akkor érdemes az ő döntési szabadságukra bízni a kérdést, hiszen ez a legjobb útja a munkavégzés és munkajog rugalmasításának.

Az Mt. szabályozza a megállapodás teljesítése során tett, jognyilatkozatnak nem minősülő nyilatkozatokat: tájékoztatás, információk,utasítások adása, amelyekre a jognyilatkozatok szabályait megfelelően kell alkalmazni.
NYILATKOZAT – EGYOLDALÚ
 
A Ptk.-nak megfelelően az Mt. szerint csak munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott esetben származhatnak egyoldalú nyilatkozatból jogok vagy kötelezettségek, azaz csak ezek a nyilatkozatok alkalmasak joghatás kiváltására, ilyen a felmondás, hiszen erről maga az Mt. rendelkezik: egyoldalú jognyilatkozat, amely a másik féllel való közléssel hatályosul, azaz anélkül, hogy a másik fél elfogadná megszünteti a munkaviszonyt, tehát joghatást vált ki.
 
Továbbá elállási jog gyakorlása is egy egyoldalú nyilatkozat, jognyilatkozat hiszen a megállapodást a megkötésének időpontjára visszamenőleges hatállyal megszünteti. Feltétele, hogy azt munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása lehetővé tegye.
 
Az egyoldalú jognyilatkozat a címzettel való közléssel válik hatályossá, ez azt jelenti, hogy innentől a másik fél megismerte és kell az ő hozzájárulása a módosításhoz vagy visszavonáshoz. Így a felmondás akkor vonható vissza, ha ahhoz a másik fél kifejezetten hozzájárul.