A munkabér elszámolása

A munkabért utólag, legalább havonta egy alkalommal kell elszámolni.
Az elszámolás csak annak megállapítás, hogy a munkavállaló milyen munkabérre jogosult, milyen levonások terhelik a bért, a kifizetéstől ezt meg kell különböztetni.
 
A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást kell adni. Itt megjegyzendő, hogy eddig legkésőbb ki is kell fizetni a nettó bért, míg az adókat 12-ig utalni kell. A tájékoztatásnak olyannak kell lennie, hogy a munkavállaló az elszámolás helyességét, a levonások jogcímét és összegét ellenőrizni tudja.

Azaz a bérszámfejtő lap megfelelő kell legyen, fel kell tüntetni a munkavállalót azonosító valamely adatot, a bruttó bért, a ledolgozott munkanapokat, a levonások jogcímét és összegét. A munkáltatót terhelő fizetési kötelezettségeket, így szociális hozzájárulási adót, szakképzési hozzájárulást nem kell feltüntetni, hiszen ezek nem a bruttó bérből vonódnak le, csak arra terhelődnek (ld.:adójogi tájékoztatók). A cél, hogy a munkavállaló azt lássa, milyen jogcímeken vontak le béréből (SZJA előleg, TB) és azok pontosak voltak, a megfelelő nettő összeget kapta-e.

Előfordulhat, hogy a munkabér elszámolását követően olyan helyzet áll be, amely miatt az elszámolást módosítani kell. Erről a munkavállalót tájékoztatni kell. Ha az elszámolást azért kell módosítani, mert a munkavállaló a részére járónál alacsonyabb összegű munkabérben részesült, akkor tárgyhónapot követő havi bérrel kell fizetni a munkabér-különbözetet is. Ha a módosítás azért szükséges, mert a munkavállalót megillető munkabérnél magasabb összegű munkabért fizetett ki a munkáltató, a többletet az előlegnyújtásból eredő követelésre vonatkozó szabályok szerint vonhatja le.

Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/jog/a-munkaber-fizetese

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.