Pénztárgép, taxaméter – gépi nyugta

Vannak olyanok, akinek pénztárgépet kell alkalmazniuk, ami azt jelenti, hogy nyugtát ők mással nem, csak pénztárgéppel (azaz gépi formában=gépi nyugta) állíthatnak ki. Ez alapvetően azt jelenti, hogy ha kell nyugta (mert vannak esetek mikor nem kell vagy számlát állítanak ki és azért nem kell.
Ez egyrészt bizonyos tevékenységet folytató adóalanyokhoz és általában üzlethez kötődik, ami azt jelenti, hogy bizonyos üzletekbe kell tartani pénztárgépet. Nyugtaadási kötelezettségüknek kizárólag pénztárgéppel, taxaméterrel (taxiban) tehetnek eleget az alábbi adóalanyok, illetve üzletek:
  • a gyógyszertárak,
  • a 2009. október 15. napján hatályos TEÁOR ’08 46.2-46.7 szerinti nagykereskedelmi tevékenységet folytató adóalanyok, üzletek a kiskereskedelmi értékesítésük tekintetében
  • a 2009. október 15. napján hatályos TEÁOR ’08 47.1-47.7 és 47.91 szerinti kiskereskedelmi, az 56.1 és 56.3 szerinti vendéglátási (kivéve a mozgó szolgáltatásnyújtást), az 55.1-55.3 szerinti szálláshely-szolgáltatási, a 77.1-77.2 és 77.33 szerinti kölcsönzési és a 95.1-95.2 szerinti javítási tevékenységet folytató valamennyi adóalany, üzlet, mozgóbolt, kivéve:
    • a betétdíjas göngyöleget visszaváltó üzlet,
    • a csomagküldő kereskedelem, kivéve annak nyílt árusítást végző üzlete, bemutatóterme,
    • az ipari - kivéve élelmiszeripari - tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, ha termelő és értékesítő tevékenységét ugyanabban a helyiségben folytatja,
    • a termelői borkimérés,
    • az utazási iroda, utazási ügynökség, turisztikai szolgáltató iroda utazási szolgáltatásai tekintetében
A taxiszolgáltatást nyújtó adóalanyok nyugtaadási kötelezettségüknek kizárólag taxaméterrel tehetnek eleget.
 
Az üzlet fogalmát a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény határozza meg.

Bővebb információ: http://www.nav.gov.hu/nav/inf_fuz

Amennyiben adó témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.



Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]