Egyéni vállalkozó, mint önfoglalkoztató mag után is fizet

Az egyéni vállalkozó jogállása kettős, hiszen itt önfoglalkoztatásról van szó. Ezért az egyéni vállalkozó TB szempontjából magányszemélyként biztosított, vállalkozóként viszont kifizető, akinek a biztosított után (önmaga után is) járulékot kell fizetnie. Ezért el kell különíteni a két jogállást és megvizsgálni mennyi járulékot kell fizetnie mint biztosított magánszemély (kvázi mint munkavállaló) és mennyit mint foglalkoztató (kvázi mint munkáltató) azaz TB szempontból jövedelmet juttató kifizető. Így kell biztosítottként nyugdíjjárulékot és egészségügyi járulékot, kifizetőként pedig szociális hozzájárulási adót (SZOHA) fizetnie.
Ez az egyéni vállalkozó úgymond önmaga után, önmagára tekintettel fizetendő járulékaira, adójára értendő, ha foglalkoztatottja van, akkor a járulékokat a bruttóból levonja és a SZOHA-t a bruttó után megfizeti mint foglalkoztató.
 
A SZOHA az adóalap (vállalkozói kivét, bruttó munkabér) 27 százaléka., amely adókedvezmény összegével – ha van – csökkenthető.
 
Az egyéni vállalkozó a SZOHA-t havonta állapítja meg, és a 1458-as bevallásban a tárgyhónapot követő hónap 12-éig vallja be és fizeti meg.
 
Az egyéni vállalkozót a saját maga után a fizetendő SZOHA-ból kedvezmény illeti meg,
  • ha 2011. december 31-én I., II., vagy III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult és most rokkantsági ellátásban vagy rehabilitációs ellátásban részesül, vagy
  • ha egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 50 százalékos vagy kisebb mértékű.

Bővebb információ: http://www.nav.gov.hu/nav/inf_fuz

Amennyiben adó témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.



Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]