Fiatalok vállalkozóvá válása

Az utóbbi években publikált kutatások szerint a fiatal korosztály körében a legmagasabb a munkanélküliség, így evidens, hogy az egyik legégetőbb az ő helyzetüket javító intézkedések meghozatala. Ennek egyik formája az európai uniós pályázati rendszerben rejlő lehetőségek kiaknázása.

Az új generáció gazdasági aktivitásának lökést adhat a vállalkozás indításához és működtetéséhez szükséges kompetenciák és tőke megszerzése.  
Ma Magyarországon a legfontosabb munkahelyteremtők  a mikro- és kisvállalkozások, melyek mintegy 60%-a egyszemélyes vállalkozás. Ezért kell a foglalkoztatás bővítéseként értelmezni egy új vállalkozás létrehozását ugyanúgy, mint a vállalkozások által foglalkoztatottak létszámának növelését.

A Fiatalok vállalkozóvá válása című pályázati kiírás célja, hogy a vállalkozások indítását tervező fiatalok a szükséges ismeretek átadásával és anyagi támogatással segítse. A kedvezményezettek azok a 18 és 35 év közötti fiatalok, akik más vállalkozásban közvetlen vagy közvetett többségi tulajdonnal nem rendelkeznek és új egyéni vállalkozást vagy mikrovállalkozást indítását tervezik.

A Fiatalok vállalkozóvá válása pályázat két részből áll:  Az A komponens egy vállalkozói képzés, amelynek keretében a fiatalok megszerezhetik egy vállalkozás elindításához és működtetéséhez szükséges tudást, míg a B komponens maga a pályázat, ahol elnyerhetik az induláshoz szükséges forrást.  
Ahhoz, hogy valaki a B komponensre, azaz magára a pályázaton történő indulásra megszerezze a jogot, követelmény az A komponensen történt sikeres részvétel és egy saját üzleti terv elkészítése. Az elkészült üzleti tervet egy kiválasztott szakmai bíráló bizottság értékeli. Vállalkozást létrehozni és a pályázatot benyújtani csak a képzés elvégzéséről és az elfogadott üzleti tervről szóló tanúsítványok birtokában lehet.

A pályázat keretében igényelhető támogatás összege egyéni vállalkozóként legfeljebb 3.000.000,- forint, míg társas vállalkozások esetében ez az összeg akár 6.000.000,- forint is lehet. A támogatás mértéke a projekt elszámolható összes költségének legfeljebb 90%-a, tehát ideális esetben mindössze 10% önrészt kell biztosítani a pályázónak.

A pályázat csaknem 5 milliárd forintos keretösszeggel áll rendelkezésre a Pest megyén kívüli régiókban, a támogatott pályázatok száma pedig várhatóan meghaladja az 1.500 darabot.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]