Munkahelyi stressz: fizikai hatások

Számolni kell azzal, hogy a munkahelyünk fizikai környezete is kiválthat stressz reakciót.

Munkahelyünkön számos olyan hatás érhet minket, melynek stressz reakció a következménye. Ezeket a hatásokat munkahelyi stresszoroknak nevezzük. Ezeket a hatásokat csoportosítva három nagyobb terület azonosítható. Stresszt válthat ki belőlünk a munkahelyünk fizikai környezete, az adott munka, amit csinálunk kell és az adott munkahely társas viszonyai is.

 

 A munkahelyünk fizikai környezete

 

Stressz reakciót válthatnak ki a nem megfelelő fizikai körülmények. Ilyennek tekintjük pl. a zajt, magas és alacsony hőmérsékletet, kellemetlen szagokat, megvilágítást, rezgéseket. Az emberi szervezet egy határig képes alkalmaszkodni – gondoljuk csak arra, hogy kellemetlen szagokat egy idő után megszokjuk – de ezután a határ után mindenképpen jelentkeznek a stressz tünetei.

 

Több vizsgálat is egyértelművé tette, a környezetei feltételek egyértelműen befolyásolják a munkahelyi teljesítmény, a rossz körülmények akár 30%-kal is ronthatják azt.

 

Színek

A színek is befolyással bírnak a testi folyamatokra. A színdinamika az 1960-as években vált divatossá a magyar munkapszichológiában. Nézzük meg az egyes színek hatásait, de ne felejtsük el, hogy az egyes hatásoknál sok mindent figyelembe kell venni.

 

·      Vörös: növeli az izomzat feszültségét, a légzési frekvenciát,  vérnyomást. Serkentően hat az idegrendszerre.

 

·      Narancssárga: növeli a pulzust, fokozza az emésztőszervek működését.

 

·      Citromsárga: serkenti az agyműködést és ugyanakkor nyugtatóan hat az idegrendszerre.

 

·      Zöld: csökkenti a vérnyomást, álmosító hatású, biztonság érzetét kelti.

 

·      Kék: csökkenti a vérnyomást, a pulzzust és a légzés ütemét.

 

·      Barna: álmosító, depresszív hatású szín.

 

·      Fekete: még a barna színnél is lehangolóbb hatású.

 

Hangok

A hang hatások közül leginkább kárósítónak a zajok bizonyulnak. Egyszerre hatnak az idegrendszerre, a hallószervekre. A zaj idegrendszeri hatásai még a tudatosulás előtt megjelennek: megváltozik a keringés működése, a pulzusszám és a vérnyomás csökken. Az üzemi zaj különösen károsítja a fiatal dolgozók (16-20 év) vérkeringését. És mégvalami: a zaj csökkenti a munkatársak teljesítményét.

 


Soós István

szakpszichológus

 

Amennyiben stressz témában konzultációra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1486 1800 callcenter-en keresztül.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]