Rövid ismertetés az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA), a Nemzeti (munkavédelmi) Fókuszpontok munkájáról, és az EU-OSHA által kiadott munkavédelmi témájú módszertani útmutatókról.

Az Európai Unió különböző módokon segíti a munkáltatók (köztük a vállalkozók), a munkavállalók, és ezek érdekvédelmi szervezeteinek munkavédelmi erőfeszítéseit. A cikk rövid ismertetést tartalmaz az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA), a Nemzeti (munkavédelmi) Fókuszpontok munkájáról, és az EU-OSHA által kiadott munkavédelmi témájú módszertani útmutatókról.
Európai Munkavédelmi Ügynökség (Európean Agency for Safety and Health at Work, EU-OSHA)
Az EU-OSHA az EU decentralizált ügynökségeinek egyike, a Spanyolországi Bilbao-ban van a székhelye. Célja, hogy hozzájáruljon az európai munkahelyek biztonságosabbá, egészségesebbé és hatékonyabbá tételéhez, az európai munkakörülmények javításához. A kockázatmegelőzés kultúráját népszerűsíti elsősorban munkavédelmi információ gyűjtésével, elemzésével és terjesztésével.
Az EU-OSHA főbb tevékenységei
- A kétéves „Egészséges munkahelyek” kampányok a munkahelyi biztonság és egészségvédelem fontosságára hívják fel a figyelmet Európa-szerte.
- Az online interaktív kockázatértékelési eszköz (OiRA) projekt révén a kis- és középvállalkozások értékelni és kezelni tudják a munkahelyi kockázatokat.
- Az ESENER-felmérés átfogó képet nyújt arról, hogy az európai munkahelyeken miként kezelik a biztonsági és egészségvédelemi kérdéseket.
- Az OSHwiki a munkahelyi biztonságra és egészségvédelemre vonatkozó pontos és megbízható információkat tartalmazó, közösségi együttműködés keretében készülő online enciklopédia.
- Az egyes témákkal foglalkozó „foresight-projektek” az új és újonnan felmerülő munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kockázatokat emelik ki és vizsgálják.
- A munkahelyi biztonsággal és egészségvédelemmel foglalkozó összefoglalók konkrét munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi témákról nyújtanak áttekintést, és meghatározzák a prioritásokat.
- A NAPO-filmek fontos munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi témákkal foglalkozó, humoros epizódok, amelyekben a szereplők nyelvek nélkül kommunikálnak egymással.
A Nemzeti Fókuszpontok
Az EU-OSHA minden tagállamban rendelkezik Nemzeti Fókuszponttal. Az EU-OSHA adott országon belüli hivatalos képviseletét a helyi kormány döntése alapján ellátó fókuszpontok általában a munkahelyi biztonság és egészségvédelem terén illetékes nemzeti hatóságok is egyben, valamint az EU-OSHA munkaprogramjainak elsődleges végrehajtói.
- Minden fókuszpont igazgatja a saját, a kormányból, szerveiből és a munkaadói, valamint a munkavállalói képviselőkből álló háromoldalú hálózatát. A nemzeti hálózat az adott tagállami helyzetet tükrözi, és nem az EU-OSHA határozza meg a felépítését.
- A hálózat hozzájárul az EU-OSHA munkájához és a termékek, valamint az információk nemzeti érdekelt felek részére történő terjesztésének mechanizmusához. A fókuszpontok emellett aktívan részt vesznek az EU-OSHA kampányok tervezésében és végrehajtásában, valamint a nemzeti szakértőknek az ügynökség csoportjaiba és szemináriumaira történő kinevezésében.
Magyarországon a Nemzeti Fókuszpont hálózatának tagja a hazai legfontosabb munkavédelemmel foglalkozó szervezetek képviselői.
Az EU-OSHA által kiadott munkavédelmi témájú módszertani útmutatók
Az EU-OSHA módszertani útmutatókkal, és egyéb munkavédelmi szakkiadványokkal segíti a tagállamok munkavállalóit, munkáltatóit, és munkavédelmi szakembereit, az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeinek megteremtésében.
Az alábbiakban ismertetjük a 2016. márc. 1-ig magyar nyelven megjelent kiadványok címlistáját, és elérhetőségét.
E-fact 62
Biztonságos karbantartás: külső szervezetek bevonása
https://osha.europa.eu/en/oshnews/e-fact-62-safe-maintenance-working-contractors-and-subcontractors
E-fact 64
A munkavállalók motiválása a munkahelyi egészségfejlesztésben való részvételben: a szakirodalmi áttekintés összefoglalója
E-fact 66
Karbantartás és veszélyes anyagok
E-fact 67
Karbantartás és veszélyes anyagok-karbantartás a vegyiparban
E-fact 69
Veszélyek azonosítása – ellenőrzőlista: a kisebb napenergia-alkalmazásokhoz kapcsolódó munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kockázatok
E-fact 74
Nanoanyagok a karbantartási munkákban: foglalkozási kockázatok és megelőzés
E-fact 75
Veszélyes anyagok és sikeres munkahelyi kommunikáció
E-fact 76
Munkahelyi jóllét: pozitív munkakörnyezet kialakítása
E-fact 78
A fiatal munkavállalók bevonása a munkavédelmi gyakorlatba
https://osha.europa.eu/en/oshnews/e-fact-78-involving-young-workers-occupational-safety-and-health
REACH 2018- Cselekedjünk!
https://osha.europa.eu/en/tools-and-publications/publications/e-facts/e-fact-74-nanomaterials-in-maintenance-work-occupational-risks-and-prevention/view
2020-ig szóló előretekintés az új technológiákhoz kapcsolódó új és újonnan felmerülő kockázatokról
Az egészségügyet, közelebbről az otthoni és a közösségi betegápolást érintő aktuális és újonnan felmerülő kérdések
Az európai munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kutatás prioritásai 2013–2020-ra
Összefoglaló jelentés – (2014. januári frissítés)
A dolgozó nők biztonságát és egészségét érintő új kockázatok és tendenciák
https://osha.europa.eu/en/oshnews/new-risks-and-trends-safety-and-health-women-work-summary-report