Nagyfeszültségű szabadvezeték hálózatokon áramütés miatt bekövetkezett súlyos munkabalesetek

Az alábbiakban nagyfeszültségű villamos szabadvezeték hálózatokon bekövetkezett súlyos áramütéses munkabalesetek leírását ismertetem, annak reményében, hogy aki elolvassa, vigyázni fog, hogy sem ő, sem munkatársai ne essenek áldozatául hasonló tragédiának.

Az alábbiakban nagyfeszültségű villamos szabadvezeték hálózatokon bekövetkezett súlyos áramütéses munkabalesetek leírását ismertetem, annak reményében, hogy aki elolvassa, vigyázni fog, hogy sem ő, sem munkatársai ne essenek áldozatául hasonló tragédiának.

 

 I. Az áramszolgáltató munkaterületén bekövetkezett súlyos munkabalesetek

 A munkáltató utasítására F. Gy. És munkatársa, a községi II. sz. transzformátorállomáson vezetékszakadás kijavítását végezte. A munkavégzés során áramütés és villamos ív okozta égést szenvedett Fábián Gyula, akinek jobb keze kisujja, valamit bal kezének kis és gyűrűs ujja (két perce) elégett.

 

 II. Az áramszolgáltató, illetve vasút munkaterületén más munkáltató munkavállalóját ért súlyos munkabaleset

 1. eset:

A 132/22 kV-os villamos alállomáson, az épület I. emeleti 22 kV-os cellasorán a 2-es és 8-as számú feszültségmentesített cellákban karbantartást végzett 3 fős villanyszerelő csoport. L. Gy. ismeretlen okból a feszültség alatt álló 7. számú cellához támasztott egy 8 fokos fémlétrát, amelyre felment és a feszültség alatt álló szakaszolóhoz ért, és halálos kimenetelű áramütést szenvedett.

 2. eset:

A Z. Bt. munkavállalója N. B., az áramszolgáltató Rt. megbízásából gallyazási munkát végzett emelőkosaras gépjárműből. A két oszlop közben lévő fa gallyazását végezte, amikor a HT 50 típusú teleszkópos láncfűrésszel átívelési távolságon belül került, és a 22 kV-os szabadvezeték átívelése következtében létrejövő villamos ív hatására testfelületének 60 %-a megégett. N. B. a baleset következtében több hónapos kórházi kezelés után elhunyt.

 3. eset: (A vasútüzemi területén, idegen munkáltató munkavállalóját ért súlyos kimenetelű baleset.)

A szerelő csoportvezetőjével együtt egy szerelőkosárban dolgozott. A szerelő létrán keresztül felmászott közvetlen a felső vezetéket tartó gerendára. A vasútállomást megkerülő villamos szabadvezeték nem volt feszültségmentesítve, ehhez a sérült hozzáért és életveszélyes sérülést szenvedett.

 

 III. A villamosművek biztonsági övezetében végzett építés-kivitelezési tevékenység során bekövetkezett súlyos munkabalesetek

 1. eset:

Csatornázási munkaterületen talaj-víztelenítést végeztek. Mobildaru segítségével az egyik kútcsövet akarták kihúzni a földből. A cső függőleges síkban kb. 1 m távolságra volt a 22 kV-os szabadvezetéktől. A 7,2 m hosszú, acél kútcső földből való kiemelését méterenkénti emeléssel oldották meg. A szerelő feladata a kiemelt csőrész szabadvezetéktől való eltolása volt. A művelet közben az emelkedő cső a földből gyorsan kiszabadult és belengett, a magasban lévő csővég a szélső vezetékhez ért, melynek következtében a kútcsövet fogó munkavállaló áramütést szenvedett. Munkatársa szívmasszázsban részesítette a nem lélegző sérültet, amíg a légzés el nem indult, majd a mentők kórházba szállították.

 2. eset:

A munkavállaló 4 munkatársával autópálya építési munkaterületén aszfaltrács terítési munkát végzett. A munkahely éjjeli megvilágításhoz 2 db teleszkópos világítótesttel szerelt aggregátort használtak. Áttelepítés közben az aggregátort kézi erővel kezdték vonszolni, majd amikor ez már nem sikerült, kisméretű tehergépkocsival vontatták tovább. A vontatás közben a kitolt teleszkópú fém világítótest beleakadt a pálya felett létesített, annak nyomvonalát keresztező 22 kV-os szabadvezetékbe, és a vontatást gyalogosan kísérő, az aggregátort érintő munkavállalót halálos áramütés érte.

 3. eset:

A gépkezelő egy STEYER típusú mixer tehergépkocsival betont szállított egy családi ház kerítésének alapozásához. Miután kiürítette a betont, az állítható szállítószalagot össze akarta zárni, a szállítószalag elérte a 22 kV-os szabadvezetéket, melynek következtében a gépkezelő életveszélyes áramütést szenvedett.

 4. eset:

A munkavállaló az üzletház épületének fala mellett másodmagával, egy fém, gördülő állványt tolt. Az állvány hozzáért a körülbelül 7 m magasságban lévő 22 kV-os szabadvezetékhez. Az állványt toló munkavállaló az áramütés következtében a helyszínen életét vesztette, társa életveszélyes sérüléseket szenvedett.

 5. eset:

A gépkocsivezető előkevert betont szállított egy családi ház építéséhez. A MAN tehergépkocsi alvázra szerelt Putzmeister típusú (mixer és betonpumpa) berendezés letalpalása után a tehergépkocsi mellett állva kívülről vezérelte a betonpumpa háromtagos gémkarját. A gémkar kinyújtása közben a harmadik gémkar vége és a gumírozott flexibilis cső a telekhatár közelében kb. 12 m magasan vezetett 132 kV-os távvezeték egyik fázisához ért, amelynek következtében áramütéses sérülést szenvedett.

 

 

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon a munkavedelem@vallalkozo.info címre, vagy hagyjon üzenetet a +36 1 486 18 00 callcenteren keresztül.

Előző cikkünketA nagyfeszültségű villamos szabadvezetékek veszélyei”címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Munkavédelem A-Z

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]