Megelőző intézkedések meghozatala

A munkáltatónak intézkedéseket kell tennie a kockázatokra vonatkozóan.

A kockázatok minőségi és mennyiségi értékelést követően a munkáltatónak a következőket kell eldöntenie:

a) a jelenlegi munkakörülmények kielégítik-e a munkavédelemre vonatkozó szabályok követelményeit;

b) milyen intézkedésekkel lehet a jelenlevő veszélyforrásokat megszüntetni, a kockázatokat pedig elfogadható mértékűre csökkenteni;

c) a kockázatok megfelelő ellenőrzés alatt vannak-e.

Az a) kérdés megválaszolásához a munkáltatónak (a kockázatértékelést végző személynek) ismernie kell a munkavédelemre vonatkozó szabályokat. Amennyiben a munkavédelemre vonatkozó szabály az adott helyzetre számszerű normával (például mérettel, határértékkel stb.) határozza meg a követelményt, akkor azt kell eldönteni – szükség esetén mérésekkel –, hogy a helyzet megfelel-e a számszerű normának.

A b) kérdés eldöntéséhez a munkáltatónak mérlegelnie kell, hogy a kockázatok ellen milyen védelmi módot alkalmaz. Ennek eldöntéséhez figyelembe kell venni a módszer hatékonyságát, kivitelezhetőségét is.

A c) kérdéshez a munkáltatónak az a) kérdésen túl azt is vizsgálnia kell, hogy ez a helyzet megbízhatóan stabil-e, a kockázat megfelelő ellenőrzés alatt van-e.

Figyelemmel kell lenni azokra a kockázatokra is, amelyek esetében az alkalmazott óvóintézkedések a kockázatértékelés pillanatában megfelelő védelmet nyújtanak.

Példa: Ha a forgó, mozgó gépalkatrészek megfelelő védőburkolattal vannak ellátva, az nem azt jelenti, hogy ott nincs kockázat, hanem mindössze azt, hogy nem szükséges további intézkedés a közvetlen elhárításra. Ugyanakkor a védőburkolat eltávolítása azonnal súlyos kockázatot jelenthet. Vizsgálni kell tehát, hogy ez a védelmi mód megfelelő-e, azaz nem fordul-hat-e elő a védőburkolat ellenőrizetlen eltávolítása. A védőburkolatokat az előre látható használat és az ésszerűen előre lát-ható rendellenes használat figyelembe vételével kell kialakítani.

A rosszul elhelyezett, munkavégzést zavaró védőburkolat potenciális veszélyt jelent, ezért célszerű összehasonlítani a vonatkozó szabványokkal is [pl. MSZ EN ISO 12100]

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "Munkabalesetek képekben - Sarokcsiszoló címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]