A kockázatoknak kitett személyek azonosítása

A lehető legteljesebb körben számba kell venni azokat a személyeket a kockázatértékelés során, akiket azonosított veszélyek fenyegethetnek.

A veszélyeztetett munkavállalók és a munkavégzés hatókörében tartózkodók számát kockázatonként kell megállapítani.

 Veszélyeztetettek lehetnek:

- A munkahelyen foglalkoztatott munkavállalók (pl. gépkezelők, karbantartók, irodai személyzet stb.), akik a veszéllyel járó munkafolyamatokat ténylegesen végzik, illetve ott tevékenykednek (például irányítják és/vagy ellenőrzik azt.)

- Azon munkavállalók, akiknek a munkája nem közvetlenül kapcsolódik az adott munkahelyen folyó tevékenységhez, vagy olyan személyek, akik nem munkavállalóként kerülhetnek a munkavégzés hatókörébe. Példa: alvállalkozók, takarítók, belső vagy külső karbantartók, biztonsági szolgálatok, szállítók, látogatók, tanulók, gyakornokok, járókelők, szolgáltatást igénybe vevők, ügyfelek, fogyasztók, vásárlók, betegek, veszélyhelyzeti szolgáltatók (mentők, tűzoltók, rendőrség).

- Betanítatlan vagy gyakorlatlan munkavállalók (új, időszakos, ideiglenes vagy alkalmi munkavállalók stb.)

- Sérülékeny munkavállalói csoport (pl. terhes, nemrégen szült, anyatejet adó nők és szoptató anyák, fiatalkorúak, idősödők, megváltozott munkaképességűek).

- Megváltozott munkaképességű munkavállalók, egészségkárosodott munkavállalók (krónikus betegségben szenvedők), csökkent immunitású munkavállalók, gyógyszeres kezelés alatt álló személyek, szenvedélybetegek, dohányosok. E tényezőket azonban a foglalkozás-egészségügyi orvos már a munkaköri alkalmasság véleményezése során figyelembe veszi. Megváltozott munkaképességű, aki baleset, betegség során kialakult, vagy veleszületett rendellenesség miatt nem képes olyan módon vagy mértékben elvégezni a rá bízott feladatokat, mint a hozzá korban, nemben, képzettségben hasonló személyek általában.

- Azok a személyek, akik a napi munkafolyamatban nincsenek a munkavégzés hatókörében, mégis megfordulhatnak a munkahelyeken, pl. munkavállalók ismerősei, rokonai, alkalmi árusok stb.

Fentiek mellett a kockázatértékelésnek a munkavállalók egyéni különbségeivel (testi-lelki adottságaival) is számolnia kell, mivel a munkavégzésből és a munkakörnyezetből származó megterhelések egyénenként és esetenként is különböző igénybevételt jelenthetnek. Ezért a különböző munkaválla-lói csoportok (pl. életkor, nem) figyelembevételével készített kockázatértékelés mellett nagy jelentősége van az egyéni munkaköri alkalmassági vizsgálatoknak is.

A munkáltatónak meg kell határoznia azon munkavállalói csoportokat, amelyek nagyobb kockázatnak lehetnek kitéve, és a fogyatékosság jellegének és mértékének, valamint a munkahelyi környezet figyelembevételével a számukra kockázatot jelentő tényezőkről külön kockázatelemzést kell készíteni.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "Munkabalesetek képekben - Szemsérülés címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]