A kockázat megelőzésének, csökkentésének további lehetőségei

A kockázatértékelésben megállapított kockázatok csökkentésének léteznek további lehetőségei is. Most ezeket fogom ismertetni a Nemzeti Munkaügyi Hivatal ajánlása alapján.

A kockázat megelőzésének, csökkentésének további lehetőségei:

- a MEBIR bevezetése és alkalmazása,

- a szabályozott munkavédelmi előírásoknál magasabb szintű követelmények megvalósítása (pl. kizárás-kitáblázási eljárás (LOTO) alkalmazása),

- munkavédelmi előírással nem szabályozott kérdésekben munkakörülményeket javító intézkedések meghozatala (pl. munkahelyi egészségfejlesztés a foglalkozás-egészségügyi szolgálaton keresztül), stb.

Speciális kockázatkezelési eljárások

Példaként felhozva a biológiai kóroki tényezőket, ebben az esetben nem elég a kóroki tényező (baktérium, vírus, gomba, parazita stb.) vizsgálata. A fertőzés és fertőző betegség létrejöttéhez ugyanis három tényező szükséges: fertőzőforrás, a fertőzés terjedésének lehetősége, valamint fogékony (emberi) szervezet. Ha ezek közül bármelyik hiányzik, nem jöhet létre fertőző betegség, illetve a járványfolyamat megszakad.

-          Fertőző forrás (beteg, vagy tünetmentes hordozó) Megelőzés: fertőző forrás izolálása

-          Fertőzés útja (kontakt, közvetítő közeg, vektorok) Megelőzés: terjedési mód elvágása, fertőtlenítés

-          Fogékony szervezet Megelőzés: védett szervezet kialakítása védőoltással.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "A kollektív műszaki védelem előnyei címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]