A hidegben történő munkavégzés kedvezőtlen hatásainak megelőzése

A Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatósága közleményt adott ki a hidegben történő munkavégzés kedvezőtlen hatásainak megelőzésével kapcsolatban.

Az alábbiakban kiemelem a legfontosabb tudnivalókat a közleményből.

 Szabadtéri munkahelyeken az időjárási viszonyok közvetlenül hatnak. A természetes és mesterséges hideg környezetben végzett fizikai munka veszélyét a szövetek lehűlése jelenti,illetve az ebből következő diszkomfort és hidegsérülés. A rendkívül hideg környezetfáradtságot okozhat, fokozhatja a kéz remegését, valamint csökkentheti a kéz szorítóerejét,mindezek hozzájárulhatnak a balesetveszélyes helyzetek kialakulásához. A hőegyensúly felborulása fokozatosan kimerüléshez vezethet: fáradtság, az ideg izomműködés elégtelensége, mentális zavar, eszméletvesztés, majd a légzés és a keringés lelassulása következhet be. Ismert, hogy az alacsony hőmérsékleten dolgozók körében a hűléses megbetegedések, a légúti- és reumás ártalmak is gyakoriak. A hideg hatására a már megnyugodott légzőszervi és szív-érrendszeri megbetegedések is fellángolhatnak, egyes kórképek súlyosbodhatnak (pl .kéz-kar vibrációs szindróma, asztma).Elsősorban a szabadban végzett fizika munka (pl. építőipari kivitelezési tevékenység,útépítés, útburkolás, úttisztítás, szemétszállítás, állattartó telepeken végzett munka,fakitermelés) során kell különös gondot fordítani a munkavállalók hideg klímakörnyezet kedvezőtlen hatásai elleni fokozott védelmére:

- Hidegnek minősülő munkahelyeken munkaszervezéssel kell biztosítani, hogy óránként legalább 5, de legfeljebb 10 perces (szélsőségesen hideg időjárási körülményeknél akár hosszabb időtartamban) pihenőidő beiktatása történjen. A pihenőidőt a környezethez képest melegebb (lehetőleg fűtött, komfortzónába eső), megfelelő ülőalkalmatossággal ellátott pihenőhelyen töltsék el a munkavállalók. (A szabadtéri munkahely hidegnek minősül, ha a várható napi középhőmérséklet a munkaidő 50%-nál hosszabb időtartamban a +4 °C-ot nem éri el.)

A hidegnek minősülő munkahelyeken meleg (+50 0C hőmérsékletű) teát is kell biztosítani a munkavállalók számára, a higiénés követelmények betartásával (személyenként és egyéni használatra kiadott ivópoharak stb.). A tea ízesítéséhez cukrot, illetve édesítőszert kell biztosítani.

 A kockázatértékelés eredményei alapján hideg elleni védőruha/védőeszköz (pl. meleg sapka, téliesített védőkabát vagy téliesített védőmellény, hideg elleni védőkesztyű,bélelt munkavédelmi bakancs stb.) biztosítása válhat szükségessé.

 Zárt térben történő munkavégzés esetén a megfelelő munkahelyi klíma biztosítása könnyebben megoldható, mint a szabadtéri munkavégzés során. Zárttéri munkahelyen a dolgozók számára biztosítandó megfelelő hőmérsékletet az ott folyó munka jellege, illetve a munkával járó fizikai megterhelés-igénybevétel határozza meg. (A zárttéri munkahely hidegnek minősül, ha a hőmérséklet a munkaidő 50%-nál hosszabb időtartamban a +10 °C-ot nem éri el.)

 Hideg évszakban szellemi munka esetén 20-22 0C, könnyű fizikai munka esetén 18-20 0C, közepesen nehéz fizikai munka esetén 14-18 0C, míg nehéz fizikai munka esetén 12-14 0C munkahelyi hőmérsékletet kell biztosítani a dolgozók számára. Amennyiben a zárttéri munkahelyen nem biztosítható a munka jellegének és az ott dolgozó munkavállalók fizikai megterhelésének megfelelő hőmérséklet és a munkahely hidegnek minősül, a munkáltatónak intézkedéseket hoznia a hideg klímakörnyezet kedvezőtlen hatásainak megelőzése céljából

A közlemény teljes szövege itt olvasható.

Kling Péter