Obligatio

Mit is jelent az obligatio? A mindennapi életünk része. Akár nap, mint nap is részesei lehetünk egy-egy obligationak. Ezért fontos, hogy tisztában legyünk a szó jelentésével.
Lássuk.OBLIGATIO = KÖTELEM.
A kötelem a Polgári Törvénykönyv meghatározása szerint kötelezettség a szolgáltatás teljesítésére és jogosultság a szolgáltatás teljesítésének követelésére.
A kötelem valamely dolog adására, tevékenységre, tevékenységtől való tartózkodásra vagy más magatartásra irányulhat.
A kötelem valamely dolog adására, tevékenységre, tevékenységtől való tartózkodásra vagy más magatartásra irányulhat.
Lényeges tudnunk, hogy a kötelem egy sokkal tágabb fogalom a szerződésnél, ezáltal a kötelem nem egyenlő a szerződéssel. A kötelmet is szabályozza a Polgári Törvénykönyv, azonban a törvényi szabályozástól eltérhetünk, tehát megengedő a szabályozás, csupán arra kell odafigyelnünk, hogy a törvénytől való eltérést jogszabály ne tiltsa. Az a legfontosabb, hogy a kötelemben szereplő felek megegyezésre jussanak a kötelmet illetően.
Hogyan keletkezhet kötelem? Nézzük, hogy mik is azok a kötelem keletkeztető tények.
Kötelem keletkezhet különösen szerződésből, károkozásból, személyiségi, dologi vagy más jog megsértéséből, egyoldalú jognyilatkozatból, értékpapírból, jogalap nélküli gazdagodásból, megbízás nélküli ügyvitelből és utaló magatartásból.
Egyoldalú jognyilatkozatból jogszabályban meghatározott esetekben keletkezik kötelem. Ezekre a kötelmekre a kötelmek közös és a szerződés általános szabályait kell megfelelően alkalmazni.
Kötelem keletkezhet jogszabály, bírósági vagy hatósági határozat alapján is, ha a jogszabály, a bírósági vagy a hatósági határozat így rendelkezik, és a kötelezett, a jogosultat és a szolgáltatást meghatározza.
Mikor szűnik meg a kötelem?
Például ha teljesítjük a szolgáltatást, vagy ha ugyanaz a személy lesz a jogosult és a kötelezett.
Megszűnhet a kötelem a kötelezett halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével vagy ha kötelezettsége személyesen teljesíthető szolgáltatás nyújtására irányult;a jogosult halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével, ha a szolgáltatást - annak jellegénél fogva - kifejezetten részére kellett nyújtani.
Megszűnhet a kötelem úgyis, ha a felek egyszerűen megállapodnak a kötelem megszüntetésében.
De megszüntetheti jogszabály illetve bírósági vagy hatósági határozatban meghatározott egyéb ok is.
A Polgári Törvénykönyv a megszűnés okainál a jogosult és a kötelezett jogutód nélküli megszűnéséről is rendelkezik.
Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.