Mt. - Jognyilatkozatok (3) - kötelezettségvállalás

A jog, így a munkajog, világában is minden, amit a fél (munkáltató, munkavállaló) leír, vagy feljegyez, vagy mond jognyilatkozatként értelmezhető. Jognyilatkozat a felmondás, a munkaszerződés, de a szabadság kiadására vonatkozó kérelem is, munkáltatói jognyilatkozat a munkarend, munkaidő-beosztás. Minden, amelynek célja, hogy joghatást váltson kis, van címzettje és érinti a jogviszonyt, ezért az Mt. ezekre az akaratközlésekre összefoglaló szabályokat rögzít, ahogy pl. a polgári jog is szabályozza a szerződéseket, mielőtt az egyes típusokra (adásvétel, bérlet vállalkozás stb.) kitér.

Az új Mt.-ben a jognyilatkozatok szerepe érezhetően fontos, hiszen a jogszabály egyik célja volt, hogy erősítse a megállapodások szabályozó szerepét, azaz a felek is el tudják dönteni a munkaviszonyt szabályozó elemeket, akkor érdemes az ő döntési szabadságukra bízni a kérdést, hiszen ez a legjobb útja a munkavégzés és munkajog rugalmasításának.

Az Mt. szabályozza a megállapodás teljesítése során tett, jognyilatkozatnak nem minősülő nyilatkozatokat: tájékoztatás, információk,utasítások adása, amelyekre a jognyilatkozatok szabályait megfelelően kell alkalmazni.
KÖTELEZETTSÉGVÁLLALÁS

Ezt a régi Mt. nem szabályozta, az új igen.

Egyoldalú kötelezettségvállalás például ha munkáltató, akár a munkáltatói szabályzatban, rendezi a béren kívüli juttatásokat/ cégautó használati rendjét/meghatározz a célokat a prémium eléréséhez.
 
A jog jellemzője, hogy ami az egyiknek kötelezettség, a másiknak jog. Az egyoldalú kötelezettségvállalás ugyan önkéntes, de ha megtörténik a másik félnek jelen példánál a munkavállalónak ez joggá válik és így követelheti a kötelezettség teljesítését.

A munkáltató bármikor tehet kötelezettségvállalást, a munkavállaló csak munkaviszonyra vonatkozó szabály alapján.
 
A kötelezettségvállalás ura viszont a jövőre vonatkozóan is az lesz, aki megtette azt, és mivel önként vállalta, egyoldalúan tette, ezért bármikor egyoldalúan módosíthatja vagy azonnali hatállyal felmondhatja (visszavonhatja), ha kötelezett körülményeiben lényeges változás következik be, amely miatt lehetetlen vagy aránytalan sérelmes a teljesítés, pl. gazdasági okok miatt a munkáltató nem tud továbbiakban prémiumot fizetni. De ez mindig a jövőre szól, azaz ha a munkavállaló kifejezetten a kötelezettségvállalásra tekintettel végzett többlet tevékenységet, követelheti a felmondásáig járó arányos juttatást.


Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/jog/mt-jognyilatkozatok-2-egyoldalu-nyilatkozat