Mit tegyünk, ha cégünk adó tartozás miatt végrehajtás alá kerül?

Jelenleg az adóhatóság igen szigorított végrehajtási gyakorlatot folytat, ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy amint módja van rá, azonnal beszedi az adózóktól az adótartozást.
A végrehajtás oka lehet késedelmi pótléktartozás is, ami független az adók megfizetésétől, késedelmes fizetés esetén a rendszer automatikusan felszámítja. Az ok lehet emellett valamilyen adó módjára behajtott köztartozásban keletkezett hátrány is (pl.: magánnyugdíjpénztár, vámhivatal, munkaügyi hivatal, OEP). Az eljárás a “Végrehajtás alá vonás” című nyomtatvánnyal indul, amelyből értesülünk róla, hogy az adószámlánkon nyilvántartott tartozásból mekkora összeget vont végrehajtás alá a hivatal. A NAV-nak nem kötelessége, de küldhet a végrehajtás megindítását követően a tartozásunk rendezésére felszólító levelet.
A NAV 2015-ben több mint 20%-kal többször rendelt el inkasszót - azonnali beszedést - mint a tavalyi évben. Ez azért kellemetlen, mert az adótartozás egy összegben és azonnali fizetése komolyan veszélyeztetheti a vállalkozások likviditását, esetlegesen fizetésképtelenséghez vezethet, amelynek visszafordíthatatlan következményei lehetnek, ha nem a megfelelő döntést hozzuk meg.
Fontos hogy tisztában legyünk, mik azok a lehetőségek amelyek késleltethetik, megakadályozhatják az adótartozások végrehajtását.
Fontos tisztában lenni az ellenőrzések határidejével vonatkozó eljárás az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 92. § (1) bekezdése alapján 30 nap.
Ez alól azonban vannak kivételek az ellenőrzés céljától függően ezt az Art. 92. (2) bekezdése rendezi:
a) bevallások utólagos vizsgálatára irányuló ellenőrzés, illetőleg az ellenőrzéssel lezárt időszakra vonatkozó ismételt ellenőrzés esetében 90 nap, a legnagyobb adóteljesítménnyel rendelkező adózók esetében 120 nap,
b) központosított ellenőrzés esetében 120 nap,
c) állami garancia beváltásához kapcsolódó ellenőrzés esetében 90 nap,
d) költségvetési támogatás kiutalását megelőző ellenőrzés esetében a kiutalásra nyitva álló határidő. Általános forgalmi adó kiutalását megelőző ellenőrzés esetében az ellenőrzési határidő szempontjából a bevallásban szereplő, a 37. § (4a) bekezdés szerinti nyilatkozat vagy annak hiánya szerint megállapított kiutalási határidőt kell figyelembe venni.
Fontos, hogy amíg az adóhatóság az ügyben jogerős határozatot nem hoz, az adótartozás az adózótól nem szedhető be.
Az adóhatósági határozat jogerőssé válásának jogkövetkezménye, hogy az adótartozás végrehajthatóvá is válik és az ezt követő eljárás során a vitatott adótartozást már az adózónak kell finanszíroznia.
A jogerőssé válást is lehet késleltetni pl. mindenképpen célszerű élni az Adózót megillető észrevételezési joggal. Amennyiben érdemben tudjuk támadni a jegyzőkönyvet, úgy a jegyzőkönyv megváltoztatása révén rendkívüli módon lecsökkenthető az adóhiány, ezáltal a fizetendő összeg. Erre a jegyzőkönyv kézhezvételétől számított 15 napon belül van lehetőség az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 100. § (3) bekezdése alapján.
Amennyiben már határozat van, úgy pedig mindenképp érdemes fellebbezéssel élni, amelyet a felettes adóhatóságoz címzetten az első fokú adóhatóság útján és címén kell benyújtani az első fokú határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül az Art. 136/A. § (3) bekezdése alapján.
Amennyiben a fentiek ellenére mégsem születik számunkra megfelelő határozat, úgy rendelkezésünkre áll a bírói út, hiszen a Pp. 330. § (2) bekezdés alapján a keresetlevelet jogszabálysértésre hivatkozással az elsőfokú közigazgatási határozatot hozó szervnél a felülvizsgálni kért határozat közlésétől számított harminc napon belül kell benyújtani vagy ajánlott küldeményként postára adni.
A bírói felülvizsgálat igénybevételéhez azonban szükséges, hogy minden jogorvoslati lehetőséggel éljen az Adózó, ez azért célszerű, mert bíróság felfüggesztheti a végrehajtást. A felfüggesztési kérelem tárgyában a bíróság soron kívül, azaz még az első tárgyalási napot megelőzően dönt, addig viszont a végrehajtás mindenképpen szünetel. Mivel a végrehajtás felfüggesztése az egész bírósági eljárás idejére irányadó, ezért rendkívül fontos a felfüggesztési kérelmet kellően megindokolni és azt a bíróság által elvárt bizonyítékokkal alátámasztani. A felfüggesztés alapja lehet, hogy az adótartozás azonnali megfizetése ellehetetlenítené a vállalkozás működését.
Lehetőség van fizetési könnyítés kérelmezésére is. Az első ízben előterjesztett ilyen irányú kérelem elbírálásáig a végrehajtás szintén szünetel. A fizetési könnyítési kérelmet szintén kellően alá kell támasztani.
Továbbá az adóhatóság is felfüggesztheti a végrehajtást. Ez az adózó ilyen tartamú kérelmére történik.
Összegzésképpen mindenképpen szükséges lépéseket tenni, amennyiben vállalkozásuk ellen a NAV végrehajtási eljárást indít. Tekintettel arra azonban, hogy az adó végrehajtási ügyek igen szerteágazóak célszerű haladéktalanul szakemberhez fordulni.
Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.