Kkt., Bt. - mit jelent a személyes közreműködés?

A közkereseti, betéti társaságokra jellemző, hogy a tagok személyes közreműködéssel is részt vesznek a társaság tevékenységében. Hangsúlyozandó, hogy ez jellemző és nem szabály, a személyes közreműködés egy lehetőség és nem kötelezettség.

De mi is a személyes közreműködés?

Nem minősül személyes közreműködésnek az üzletvezetés és a képviselet ellátása, az úgymond együtt jár azzal, hogy létezik a társaság. Ugyancsak nem személyes közreműködés, hanem önálló formája a munkavégzésnek, külön jogviszony: a munkaviszonyban, illetve polgári jogi szerződés alapján történő munkavégzés pl.: megbízás.

Ugyanakkor, az ha a Kkt./Bt. tagja tevékenységek ellátására megbízási szerződést köt, vagy munkaviszonyt létesít a társasággal attól még egyidejűleg bizonyos tevékenységeket személyes közreműködésként végezhet.

A tagot személyes közreműködéséért - a társasági szerződés rendelkezése vagy a többi taggal való külön megállapodás alapján - díjazás illetheti meg.
 
A közkereseti társaság bármely tagja a társasági szerződés rendelkezése vagy a többi taggal való külön megállapodás alapján személyesen közreműködhet a társaság tevékenységében. [Gt. 91. §-ának (1) bekezdése]
 
A személyegyesülési jellegből következő egyik jellemzője a közkereseti társaságnak, hogy a tagok általában személyes közreműködéssel is részt vehetnek a társaság tevékenységében. Személyes közreműködésnek csak a társaság valamely tevékenységi körének megvalósításában a tagsági viszony alapján való részvételt lehet tekinteni, azaz ha a tag részt vesz a tevékenységben és azt nem valamely más jogviszony keretében teszi.
 
TB jogi szempontból akkor beszélhetünk tagsági jogviszonyról ha a tag a Kkt. Bt. tevékenységében ténylegesen és személyesen közreműködik, és ez nem munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében történik [1997. évi LXXX. törvény) 4. §-ának d) alpontja].
 
Meg kell említeni a társasági törvény azon rendelkezését , miszerint egy társaság tagja a törzsbetét szolgáltatásán kívül egyéb vagyoni értékű szolgáltatás teljesítésére is kötelezettséget vállalhatnak, ezt nevezzük mellékszolgáltatásnak.

Így a tagok által végzett személyes munkavégzés is mellékszolgáltatásnak minősülhet, ha nem munkaviszonyon vagy polgári jogi jogviszonyon alapul és azt nem választott tisztségviselőként végzik. A mellékszolgáltatás teljesítésének feltételeit a társasági szerződésben kell szabályozni. [Gt. 119.§]

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]