Élelmiszerlánc felügyelet – FELIR azonosító (1)

Jogszabály: az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. sz. törvény
FELIR - mire jó?
 
2015. január 1-jétől csak a FELIR (=élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszer) azonosítóval rendelkező vállalkozóktól lehet a 2008. évi XLVI. törvény (az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről) hatálya alá eső termékeket vásárolni, illetve további értékesítésre, szállításra és tárolásra átvenni. 2015-től csak olyan vállalkozótól lehet rendelni, aki rendelkezik FELIR azonosítóval, így csak nyilvántartott forrásból szerezhető be élelmiszer-ipari termék.
 
Az élelmiszerlánc szereplőinek egy év állt rendelkezésükre arra, hogy átálljanak a FELIR rendszerének használatára, 2015. január 1-től pedig már kizárólag azoktól a vállalkozóktól lehet megvásárolni a vonatkozó törvény hatálya alá eső termékeket, akik már regisztrálva vannak a rendszerben.
 
Mindezt az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló, 2013. évi CCL. törvény 113.§, illetve a 222.§ alapján módosított 2008. évi XLVI. törvény szabályozza. Ennek értelmében nyilvántartásba nem vett élelmiszerlánc szereplőtől tilos olyan terméket vásárolni, illetve értékesítésre, szállításra vagy tárolásra átvenni, amely a törvény hatálya alá tartozik.
 
Mindig ellenőrizzük le ezért az adott szereplőt. Annak ellenőrzése, hogy az adott élelmiszerlánc szereplő rendelkezik-e megfelelő azonosítóval, regisztrálva van-e a NÉBIH rendszerében, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) rendszerében, a hivatal oldalán lehetséges.

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]