Átirányítás, kiküldetés – avagy a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás

A munkáltató alapvető érdeke, hogy tisztában legyen jogaival, azzal éljen miközben erőfölényével nem él vissza. A munkaviszony kötött szabályai nem mindig felelnek meg az üzleti élet rugalmas elvárásainak.
A logika azt kívánja, hogy ha egy vállalkozónak vagy vállalkozásnak egy alkalmazottra ideiglenes más helyen, vagy más munkakörben van szüksége akkor ezért ne kelljen felvennie egy új munkaerőt, ha van olyan munkavállalója aki el tudja látni a feladatot. További elvárás, hogy ekkor ne kelljen munkaszerződést módosítani, egy napos, vagy pár napos időtartamra, hanem ezt a munkáltató legyen jogosult elrendelni. Ezért az Mt. szabályozza a munkáltató azon jogát, hogy átmenetileg a munkaszerződéstől eltérően foglalkoztassa munkavállalóját. Ez saját joga, egyoldalúan dönthet, utasíthat a törvényi – munkavállalókat védő – keretek között.

Munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás: az átirányítás, a kirendelés és a kiküldetés.
A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatásnak minősül, ha a munkavállalót a munkáltató átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, más munkáltatónál vagy munkahelyen foglalkoztatja.
 
Az új Mt. naptári évenként összesen 44 beosztás szerinti munkanapban vagy 352 órában maximálja a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás időtartamát. Ettől kollektív szerződés, vagy munkaszerződés is tartalmazhat eltérő szabályt. A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás várható tartamáról a munkavállalót tájékoztatni kell.
 
Egyes munkavállalói csoportok védelme érdekében szigorúbbak a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás feltételei. Így a munkavállaló hozzájárulása nélkül nem kötelezhető más helységben végzendő munkára
  • a várandóssága megállapításától gyermeke hároméves koráig,
  • gyermeke tizenhat éves koráig, ha gyermekét egyedül neveli,
  • hozzátartozójának tartós, személyes gondozása esetén (a tartós ápolást és annak indokoltságát az ápolásra szoruló személy kezelőorvosa igazolja), továbbá, ha
  • a rehabilitációs szakértői szerv legalább ötven százalékos mértékű egészségkárosodását megállapította.
Ezen szabályok kötelezőek már, azoktól sem a felek megállapodása, sem kollektív szerződés nem térhet el.
Ha a munkavállalót a munkaszerződéstől eltérően foglalkoztatják, az ellátott munkakörre előírt, de legalább a munkaszerződése szerinti alapbérre jogosult.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségében számos szakértő dolgozik, akik ilyen kérdésekben támogatni és segíteni tudják Önt és vállalkozását. Forduljon hozzánk bizalommal ezen az oldalon, vagy a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.