Atipikus foglalkoztatás - a munkakör megosztása

Specialitása, hogy a munkavállalói oldalon több alany szerepel, a munkáltató tehát nem több munkavállalóval köt több munkaszerződést, hanem egy munkaszerződést köt több (legalább két) munkavállalóval. A munkaszerződésben a munkáltató és a munkavállalói oldalon levő munkavállalók egy munkakörbe tartozó feladatok közös ellátásában állapodnak meg. Különlegessége, hogy rendelkezni kell a munkaviszony feltételeiről, minden munkavállaló vonatkozásában (pl.: alapbér vagy próbaidő).
Ha valamely munkavállaló akadályoztatva van, a szerződést kötő más munkavállaló köteles a munkaviszonyból származó kötelezettségek teljesítésére, így a munkáltatónak is előnyös, hiszen nem kell helyettesítésről gondoskodnia.

A munkaidő beosztására a kötetlen munkarendre vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni, azaz együttesen saját beosztásuk alapján teljesítik a kötelezettségeket. Nem kizárt a kötött munkarend sem, de a gyakorlatban értelmetlen.

A munkabér a munkavállalókat – eltérő megállapodás hiányában – egyenlő arányban illeti meg.

A munkaviszony megszűnik, ha a munkavállalók száma egy főre csökken. Ebben az esetben a munkáltató köteles annyi időre járó távolléti díjat a munkavállalónak megfizetni, amennyi a munkáltató felmondása esetén járna, továbbá megfelelően alkalmazni kell a végkielégítés szabályait is. Ezenkívül a munkaviszonyt bármelyik munkavállaló felmondhatja.

Több munkáltató által létesített munkaviszony

Ennél a munkaviszonynál a munkáltatói oldalon szerepel több alany: a munkaszerződés egy munkavállaló és több munkáltató közt jön létre. A munkaszerződésben egy munkakört állapítanak meg, az e munkakörbe tartozó feladatokat viszont valamennyi munkáltató felé el kell látni.

Tipikus esete, amikor cégcsoportok kötnek munkaszerződést egy könyvelővel, bérszámfejtővel. Célszerű rögzíteni, hogy a teljesítési kötelezettséget az egyes munkáltatók irányába pl. érdemi elkülönítés nélkül vagy időszakok szerint végzi a feladatokat. A munkaszerződésben kötelező meghatározni, hogy a munkabér-fizetési kötelezettséget melyik munkáltató teljesíti, és főszabály szerint ennek a munkáltatónak a kollektív szerződése terjed ki a munkavállalóra. A munkavállaló az értékhatárhoz kötött béren kívüli juttatásokból csak egyszeresen részesedhet.

Adójogi szabály, hogy az adókötelezettségek – így a bejelentés – teljesítésére is írásban egy munkáltatót kell kijelölni (különben az adóhatóság bármely munkáltatót kötelezheti). A kijelölt munkáltató jelenti be a többi foglalkoztató adatait.

Szintén kógens (kötelező) szabály, hogy a munkáltatók a munkavállaló munkajogi igényével kapcsolatban egyetemlegesen felelnek.

A munkaviszonyt – eltérő megállapodás hiányában – bármely munkáltató vagy a munkavállaló jognyilatkozata megszünteti. A munkaviszony a munkáltató jogutód nélküli megszűnése jogcímen megszűnik, ha a munkáltatók száma egyre csökken.

A jogviszonyt meg kell különböztetni attól mikor munkavállalók több különböző munkáltatóval létesítenek külön-külön jogviszonyokat, pl. másodállást vállal valaki.

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]