A VERSENYTILALMI MEGÁLLAPODÁS

Az Mt. szabályozza ezt a megállapodás formát, amellyel a munkavállaló másik munkáltatónál való elhelyezkedését lehet korlátozni. Ez a munkáltatónak előnyös lehet, hiszen a munkavállaló meghatározott ideig nem tud a versenytársnál elhelyezkedni és felhasználni a munkáltatónál megszerzett tudást és tapasztalatot, ami gyakran szinte know-how és a versenyelőnyt biztosíthatja egy-egy területen. Persze ez kétoldalú, kölcsönös és ezért ellenértéket követelő megállapodás.

A versenytilalmi megállapodás alapján a munkavállaló a munkaviszony megszűnését követően köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné.

A kötelezettség legfeljebb 2 évig terhelheti a munkavállalót.

Ez megállapodás, vagy klauzula a munkavállaló beleegyezése nélkül nem tehető bele egy munkaszerződésbe és a kötelezettség teljesítéséért a munkavállaló a munkáltatótól megfelelő ellenértéket kell, hogy kapjon.

Az ellenérték összegének meghatározásánál különösen arra kell tekintettel lenni, hogy a megállapodás milyen mértékben akadályozza a munkavállalót – elsősorban képzettségére és gyakorlatára tekintettel – újabb munkavégzésre irányuló jogviszony létesítésében, de semmiképp sem lehet kevesebb, mint az azonos időszakra járó alapbér egyharmada.

Emellett a a munkavállaló (csak ő!) elállási jogot gyakorolhat, abban az esetben, ha munkaviszonyát azonnali hatályú felmondással szünteti meg a munkáltató lényeges kötelezettségszegése vagy amiatt, hogy a munkáltató magatartásából fakadóan a munkaviszony fenntartása lehetetlenné vált.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]