A munkaszerződés módosítása

A munkaszerződés két fél közös megegyezésén alapszik. Ezért a felek a munkaszerződést módosítani is csak közös megegyezéssel tudják. A munkaszerződés módosítására a megkötésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy a munkaszerződés módosítását is írásba kell foglalni, az írásba foglalás elmulasztására csak a munkavállaló hivatkozhat harminc napon belül.
A munkaszerződés módosításnak ugyanakkor vannak kötelező esetei. Ez azt jelenti, hogy a munkáltató köteles ajánlatot tenni a munkaszerződés módosítására. Ezeket a helyzeteket érdemes megismernie minden foglalkoztatónak.
1. Jogszerű hosszabb időtartamú távollét után munkabérét növelés
Így a szülési szabadság, a gyermek gondozása miatt kapott fizetés nélküli szabadság, a hozzátartozó tartós személyes ápolása, valamint a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából kapott fizetés nélküli szabadság megszűnését követően a munkáltató köteles ajánlatot tenni a munkavállaló számára a munkabér módosítására.
Így a szülési szabadság, a gyermek gondozása miatt kapott fizetés nélküli szabadság, a hozzátartozó tartós személyes ápolása, valamint a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából kapott fizetés nélküli szabadság megszűnését követően a munkáltató köteles ajánlatot tenni a munkavállaló számára a munkabér módosítására.
Ennek során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére a munkáltatónál időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni.
Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke az irányadó. Amennyiben bérnövekedés nem volt, akkor ilyen ajánlatot nem kell tenni.
2. Várandós nők védelme
A második eset a várandós munkavállaló munkakörének módosítására vonatkozik, amennyiben munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi vélemény alapján a munkakörében nem foglalkoztatható. Ekkor a munkáltató köteles a munkavállaló számára egészségi állapotának megfelelő munkakört felajánlani. Ez onnantól él, hogy a nő közli a várandósság tényét és a gyermeke egyéves koráig tart. A munkavállaló a felajánlott munkakörnek megfelelő alapbérre jogosult, amely a munkaszerződés szerinti alapbérénél kevesebb nem lehet.
Ha az egészségi állapotának megfelelő foglalkoztatása nem lehetséges (mert nincs ilyen munkakör) akkor a munkavégzés alól fel kell menteni. A felmentés idejére alapbére illeti meg, kivéve, ha a felajánlott munkakört alapos ok nélkül nem fogadja el, mert akkor nem kell bért fizetnie a felmentés idejére.
3. Részmunkaidős ajánlat - kisgyermekes munkavállalók esetében
Létezik egy fordított eset is, amikor a munkavállaló tesz ajánlatot részmunkaidős foglalkoztatásra (ez érvényesül a bérezésben is).
Ezt az ajánlatot persze akkor teheti a munkavállaló, ha feltételek adottak, ezért a törvény előírja, hogy ha a munkáltatónál lehetőség van
- teljes vagy részmunkaidős,
- távmunkavégzésre irányuló, valamint
- határozatlan idejű munkaviszony keretében történő
foglalkoztatásra, ennek lehetőségéről köteles tájékoztatni a munkavállalókat, a munkakörök egyidejű megjelölésével. Ha valamely munkavállaló a tájékoztatás alapján ajánlatot tesz a munkaszerződés módosítására, az ajánlatra a munkáltatónak 15 napon belül írásban nyilatkoznia kell. A munkáltató nem köteles az ajánlatot elfogadni, kivéve ha kisgyermekes munkavállaló teszi, mert ekkor a munkaszerződést a napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre kell módosítani, a gyermek hároméves koráig.
Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.