A gazdasági társaságok személyhez fűződő jogai

Az új Ptk. kimondja, hogy a jogi személyre alkalmazni kell a személyiségi jogokra vonatkozó szabályokat. A jogi személyt minden a személyiséghez fűződő jogvédelem megillet, hozzátéve, hogy kivétel értelemszerűen, ami jellegénél fogva csupán az embert illetheti (pl. az élet, a testi épség és az egészséghez való jog csak emberé lehet, élete, teste a társaságnak nincs).
E körben az új Ptk. által hozott legjelentősebb változás a sérelemdíj, ami úgy tesz lehetővé pénzügyi követelést, hogy nem kell bizonyítani kárt, vagy bármilyen más joghátrányt, csupán a jogsértés tényét. Kiemelhető még az üzleti titok, amely a gazdasági tevékenységhez kapcsolódó minden nem közismert vagy az érintett gazdasági tevékenységet végző személyek számára nem könnyen hozzáférhető olyan tény, tájékoztatás, egyéb adat és az azokból készített összeállítás, amelynek illetéktelenek által történő megszerzése, hasznosítása, másokkal való közlése vagy nyilvánosságra hozatala a jogosult jogos pénzügyi, gazdasági vagy piaci érdekét sértené vagy veszélyeztetné. Védelmet kap a korábban know how , azaz védett ismeret is.

A személyiséghez fűződő jog sérelmét jelenti, ha az azonosításra alkalmas módon rögzített, vagyoni értéket képviselő műszaki, gazdasági vagy szervezési ismeretet, tapasztalatot vagy ezek összeállítását a jóhiszeműség és a tisztesség elvét sértő módon szerzik meg, hasznosítják, közlik mással, vagy hozzák nyilvánosságra. A sérelemdíj alkalmazásának konkrét kereteit az üzleti titoksértés és a védett ismeret megsértése területén a bíróságok fogják kialakítani. Ez egy új pénzügyi követelésforma, amire akár céltartalékot is lehet képezni.

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]