Vállalkozásokat segítő intézményrendszer Magyarországon

A vállalkozások beindításának fejlesztésének intézményrendszere ma hazánkban széles körű kezdve az állam által nyújtott támogatástól, a gazdasági kamaránkon keresztül egészen az egyesülési jog alapján létrejött különböző társadalmi szervezetekig, amelyek többsége egyesület, alapítvány formában működnek.

Állam vállalkozás fejlesztési politikája

Mindenek előtt érdemes néhány szót elejteni az állam vállalkozásfejlesztési politikájáról. Jelenleg a legjelentősebb az Széchenyi 2020, melynek célja a magyar kis- és közép vállalkozások versenyképességének javítása, a vállalkozások külföldre történő kijutásának elősegítése, a bürokrácia és az adminisztrációs terhek csökkentése.

Az éppen aktuális pályázatokról a www.pafi.huwww.palyazat.gov.hu  portálokon érdemes tájékozódni.

Gazdasági kamarák szerepe a vállalkozások életében

Fontos néhány szót ejteni a gazdasági kamarák vállalkozásokat segítő tevékenységéről.

A gazdasági kamarák köztestületek. A gazdasági kamarák feladata, hogy e törvénynek, más jogszabályoknak és alapszabályuknak megfelelően, önkormányzaton alapuló működésükkel előmozdítsák a gazdaság fejlődését és szerveződését, a piaci magatartás tisztességét, a gazdasági tevékenységet folytatók általános, együttes érdekeinek érvényesülését.

2012. január 1-től életbelépő új rendelkezések alapján a gazdálkodó szervezetek kötelesek:

            a kamarai nyilvántartásba vételüket kezdeményezni,

            a kamarai közfeladatok ellátásához évente 5 000 Ft kamarai hozzájárulást fizetni. A megfizetett hozzájárulás összege önkéntes kamarai tagok esetén levonásra kerül a tagdíjból.

2016. január 1-től a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új adatbázist hoz létre, mely a vállalkozók gazdasági tevékenységét jellemző, nyilvánosan elérhető és közhiteles forrásból származó adatokat és információkat fogja tartalmazni. Az adatbázis elősegíti az üzleti forgalom biztonságát és a gazdálkodó szervezetek iránti bizalom erősítését. Ennek érdekében a területi kamarák nyilvántartása is kiegészül a gazdálkodó szervezet azonosítását és a kapcsolattartást elősegítő adatokkal.

A vállalkozásfejlesztés a kamarák egyik legszélesebb tevékenységi területe, számos funkciót foglal magában így finanszírozási lehetőségek felkutatását, különböző lobby tevékenységeket, tagjai számára.

A gazdasági és iparkamarák területi alapon szerveződnek.

Társadalmi szervezetek szerepe a vállalkozások mindennapjaiban

A különböző vállalkozásokat tömörítő társadalmi szervezeteknek is legfőbb célja a vállalkozók szükséges információkkal való ellátása. Ilyen a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége is, amely különböző formákban segíti tagjait így pl. előadások, oktatások szervezésével, információs kiadványok készítésével.

Inkubátorházak

Végezetül pedig ejtsünk néhány szót az inkubátorházakról, amelyeknek lényege éppen a kezdő vállalkozások támogatása azzal, hogy az elengedhetetlenül szükséges fizikai infrastruktúra (energia, víz, telefon, szennyvíztisztító stb.) igénybevételét teszik lehetővé.

Továbbá olyan szolgáltatásokkal (szellemi infrastruktúra) segíti a vállalkozókat, amelyek ma már nélkülözhetetlen részei a sikeres üzletvitelnek (ügyvitelszervezés; pénzügyi, számviteli ügyintézés, PR; marketing; logisztika; külkereskedelem bonyolítása; hitelügyintézés; beruházási, fejlesztési, jogi tanácsadás stb.)

Néhány inkubátorház Budapesten:

            OKISZ Inkubátorház 1146 Budapest, Thököly út 58-60.

            OnLine Vállalkozói Inkubátorház 1183 Budapest, Gyömrői út 89.

A fenti példálózó felsoroláson túl a legtöbb vidéki nagyvárosban is találhatóak inkubátor házak.


Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.