Folyamatos az egyéni vállalkozók ellenőrzése

Az egyéni vállalkozók az utóbbi időben megszaporodó hatósági ellenőrzéseket tapasztalnak. Ezek döntő többsége a törvényes működést biztosító előzetes jellegű ellenőrzés, melyekre a működés megkezdését követő néhány héten belül kerül sor. Ezt követően pedig eseti jelleggel végez a hatóság ellenőrzéseket. Mindkét esetben az ellenőrzések célja ugyanaz: a törvényes működés biztosítása. Az alábbiakban az ellenőrzésekkel kapcsolatos alapvető információkról számolunk be:

A nyilvántartásba vételt követően kötelező az ellenőrzés

Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény alapjána hatóság a nyilvántartásba vételt követő 30 napon belül, továbbá ellenőrzési terv alapján és eseti jelleggel ellenőrzi azt, hogy az egyéni vállalkozó működése megfelel-e a jogszabályi rendelkezéseknek. Ennek keretében leginkább azt vizsgálja a hatóság, hogy az egyéni vállalkozó székhelye, telephelye, vonatkozásában rendelkezik-e a használatot igazoló okiratokkal.

Ezen túlmenően az is vizsgálat tárgyát képezi, hogy az engedélyköteles tevékenységek vonatkozásában engedéllyel, a szakképesítéshez kötött tevékenységek (hús, hentesárú értékesítése, melegétel készítése stb.) vonatkozásában pedig megfelelő szakképesítéssel rendelkezik-e.

A nyilvántartást vezető szerv az egyéni vállalkozói jogviszony fennállásának időtartama alatt lefolytatott hatósági ellenőrzés keretében ellenőrzi azt is, hogy az egyéni vállalkozó esetében nem áll-e fent a törvényben nevesített kizáró ok, továbbá, hogy nem áll-e valamely tevékenysége tekintetében foglalkozástól eltiltás hatálya alatt. 

Így történik az ellenőrzés lefolytatása

Az ellenőrzés keretében a kormányhivatal végzésben hívja fel az egyéni vállalkozókat arra, hogy az ellenőrzéssel összefüggésben szükséges dokumentumokkal együtt általában 8 napon belül ügyfélként jelenjen meg a kormányhivatalnál. A megjelenés alkalmával az igazoló okiratokat, szerződéseket, engedélyeket, bejelentéseket az egyéni vállalkozó a hatóság elé tárja. Ezeket a hatóság a közhiteles nyilvántartás adataival egybeveti. A hatóság a végzésben az ügyintéző nevét és telefonos elérhetőségét is megadja, így célszerű az előzetes egyeztetés. Az ellenőrzések alkalmával a hatóságot általában a segítő hozzáállás jellemzi.

Ezeket a szankciókat alkalmazhatja a hatóság

Amennyiben az ellenőrzés során a tevékenység megkezdésének vagy folytatásának akadálya merül fel, és az elhárítható, a hatóság a jogkövetkezményekre való figyelmeztetéssel felszólítja az egyéni vállalkozót, hogy az akadályt hárítsa el. Ennek eredménytelensége esetén a hatóság a tevékenység folytatását megtiltja.

A hatóság az egyéni vállalkozó főtevékenysége, egyéb tevékenységi köre vagy tevékenysége gyakorlását megtiltja, amennyiben az a jogszabályban előírt követelményeknek nem felel meg, és a hatóság felszólítása ellenére az egyéni vállalkozó a követelményeknek a megadott határidőn belül nem tett eleget. A Hatóság a tevékenység gyakorlását megtiltó jogerős döntéséről értesíti a nyilvántartást vezető szervet, amely a főtevékenységet vagy tevékenységi kört törli az egyéni vállalkozók nyilvántartásából.

Egyéb ellenőrzésekre is sor kerülhet, de a bírság kiszabása ritka

A kormányhivatal nyilvántartást vezető szerveinek vizsgálatán túlmenően a jogszerű működést természetesen számos egyéb hatóság is ellenőrzi. Ide tartoznak a munkavédelmi hatóság vagy akár az ÁNTSZ. Bármely hatóság ellenőrzésére is kerülne sor, minden esetben javasolt az ügyintézővel előzetesen egyeztetni. A gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy a vizsgálatok szakszerűen, és ügyfélbarát módon kerülnek lefolytatásra, a bírság kiszabása a NAV eljárásának kivételével nem gyakori. A KKV-kre vonatkozó bírság korlátozás – szintén a NAV eljárásának kivételével – egyebekben továbbra is érvényben van.