Egyszerűbb lesz pályázni az uniós forrásokra

Az idei évben elindult az Európai Unió új, hétéves költségvetési ciklusa. Teljesen átalakul a fejlesztéspolitikai rendszer, többek között az állam elindítja az ingyenes pályázatírói szolgáltatást.

Az intézményrendszer átalakításának célja, hogy hatékonyabb legyen az uniós fejlesztésekkel és pályázatokkal kapcsolatos feladatok ellátása.

Megszűnt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, az operatív irányítás, a projektmenedzsment és a pályázatkiírás átkerül az adott területért felelős szaktárcákhoz.

A Miniszterelnökségnek vétójoga van a kiírást illetően, a beérkezett pályázatok kiértékelését egy közreműködő szervezet végzi, az Irányító Hatóság vezetője – aki helyettes államtitkár az adott minisztériumban – pedig dönt a felterjesztés alapján.

A Miniszterelnökség az elfogadott tenderek monitorozási folyamatát is végzi, ezért akár projektszinten is képes azt figyelni, és eldönteni, látja-e szükségét beavatkozásnak.

A kiírások ősszel, legkésőbb október 15-én jelenhetnek meg a 2014–2020-as fejlesztési ciklus forrásainak elköltésére, addigra kell kiépülnie annak az állami szakapparátusnak is, amely a közszféra projektjeivel kapcsolatos pályázatírói feladatokat ellátja.
 
Várhatóan egyszerűbbé válnak a pályázatok, gyorsabb lesz az elbírálás, automatizmusok érvényesülnek majd a kkv-knál, az ágazatok közül pedig azok kapnak elsőbbséget, amelyek a nagymértékben hozzájárulnak a gazdasági növekedéshez, így például a járműipar, a logisztika, az elektronika, az egészségipar és gyógyszeripar.
 
A minisztériumok várhatóan negyedévre előre kiírják a pályázatindulások naptárát, így a vállalkozások számára könnyebbé, tervezhetőbbé válhat a részvétel. A kkv-fejlesztési pályázatok átfutási ideje várhatóan a felére csökken.
 
Ha normatív feltételeknek megfelel a pályázó, minden szubjektív feltételtől mentesen automatikusan megkapja a támogatást.
 
Az állam két dologban fog segíteni. Egyrészt az egyszerűsített ügyintézés, az elektronikus pályázatkezelési rendszer bevezetésével teljesen megszűnik a papíralapú adminisztráció. Ezzel automatikusan kiszűrhetők a pályázatok benyújtásánál előforduló adminisztratív hibák. Másrészt az állam abban tud segíteni, hogy a pályázat műszaki tartalmára vonatkozóan olyan tanácsadói kapacitást épít ki a Széchenyi Programirodákon keresztül, amely alkalmas arra, hogy a pályázó képes legyen saját pályázatát egyedül megírni. A programirodák emellett segítséget nyújtanak majd a pályázati forrás elnyerése után a projekt megvalósítási szakaszában is.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségében számos szakértő dolgozik, akik támogatni és segíteni tudják Önt és vállalkozását. Forduljon hozzánk bizalommal a palyazat@vallalkozo.info e-mail címen vagy a + 36 (1) 486 1800 call-centeren keresztül. 

BNG