A munkaszerződés tejesítésének szabályai - Borravaló

Új szabályként jelent meg az Mt.-ben, hogy a munkavállaló a munkáltató előzetes hozzájárulása nélkül harmadik személytől díjazást a munkaviszonyban végzett tevékenységére tekintettel nem fogadhat el.
 
E szabály a borravaló és a hálapénz elfogadásának tilalmát jelenti. Azaz a törvény szerint mástól a munkavégzés alatt, arra tekintettel díjazást a munkavállaló akkor fogadhat el jogszerűen a munkavállaló, ha a munkáltató előzetesen hozzájárul. Ha a munkavállaló a munkáltató hozzájárulásával ilyen juttatásban részesül, nem lehet erre tekintettel csökkenteni az őt egyébként megillető munkabért, e rendelkezéstől sem kollektív szerződés, sem a felek megállapodása nem térhet el.
 
A tilalom nem csak pénz átvételére vonatkozik, e szabály minden olyan vagyoni értékű szolgáltatás igénybevételét is tiltja, amelyet harmadik személy a munkáltatót megillető szolgáltatáson felül a munkavállalónak nyújt. A munkáltatói hozzájárulás nincs szabályozva, így nincs alakszerűséghez kötve.
 
Gyakorlat lett, hogy a tilalmat már a munkaszerződésbe is belefoglalják. A szabály megszegése akár azonnali hatályú felmondásra is alapot adhat.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségében számos szakértő dolgozik, akik ilyen kérdésekben támogatni és segíteni tudják Önt és vállalkozását. Forduljon hozzánk bizalommal ezen az oldalon, vagy a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.