Kevesebb uniós pénzt kaphatnak a vállalkozások

Júliustól a Közép-dunántúli régióban - és két másikban – csökken a fejlesztési adókedvezmény.

 

2014. július elsejétől régiók szerint igényelhetnek fejlesztési támogatásokat a magyar vállalatok. Az Európai Bizottság által a 2014-2020 közötti időszakra jóváhagyott tervek alapján csökken, illetve megszűnik a fejlesztési adókedvezmény, illetve állami támogatás igénybevételének lehetősége bizonyos régiókban. Egyúttal a fejlesztési adókedvezmény szabályainak további módosítására is fel kell készülni egy képviselő önálló indítványa miatt – hívja fel a figyelmet Hegedűs Sándor, az RSM DTM Zrt. adóüzletág-vezető partnere.

 

A Fejér, Veszprém és Komárom-Esztergom megyéket magába foglaló Közép-dunántúli régióban a csökkenés 5 százalékos, de Közép-Magyarországon és Budapesten teljesen megszűnik e lehetőség.

A fejlesztési támogatások arányának alakulása az egyes régiókban

Régió

A kedvezmény mértéke
2014. június 30-ig
%-ban

A kedvezmény mértéke
2014. július 1-től
%-ban

Közép-Magyarország

30

0

Budapest

10

0

Közép-Dunántúl

40

35

Nyugat-Dunántúl

30

25

Észak-Magyarország, Észak-Alföld,
Dél-Alföld, Dél-Dunántúl

50

50

 

Hegedüs Sándor szerint különösen a Pest Megye térségében, illetve Budapesten beruházni szándékozók számára javasolt még az előttünk álló egy hónapot kihasználni arra, hogy a fejlesztési adókedvezmény iránti igényüket bejelentsék  a Nemzetgazdasági Minisztérium felé, hogy beruházásaikra tekintettel igénybe tudják venni a kedvezményt, amire esetleges a következő 7 éves támogatási ciklusban már nem lenne lehetőségük.

A többi négy régióban- Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld és Dél-Dunántúl – nem lesz változás, továbbra is 50 százalékos mértékű támogatás érvényesíthető. A Közép-dunántúli régióban 40 százalékról 35 százalékra, a Nyugati-dunántúli régióban 30 százalékról, 25 százalékra csökken a fejlesztési támogatás intenzitásának aránya.

A kis-és középvállalkozások által megvalósított beruházásokat továbbra is külön ösztönzi a program, így a támogatási mértékek kisvállalkozások esetén 20, középvállalkozások esetén 10 százalékponttal növelhetők.

További könnyítést jelenthet a módosító tervezet szerint a kis-és középvállalkozások számára, hogy az 500 millió forintot meghaladó beruházások esetén a kisvállalkozások számára a korábbi 20 fővel szemben elég 10, míg a középvállalkozásoknak a korábbi 50 helyett 25 fővel növeli a foglalkoztatottak átlagos állományi létszámát.

Mezőgazdasági termékek feldolgozását és forgalmazását célzó beruházások esetén, a jelenlegi szabályok szerint 12 millió eurót meghaladó állami támogatás, illetve 25 millió eurót meghaladó elszámolható beruházási költség felett csak a Bizottság egyedi jóváhagyása alapján adható továbbra is támogatás.

A támogatási program alapvető célja az Európai Unión belüli egyenlőtlenségek csökkentése, a hátrányos helyzetű térségek fejlődésének elősegítésével. Azok a régiók, ahol az egy főre jutó GDP nem haladja meg az Európai Uniós átlag 75 százalékát, kiemelten jogosultak támogatásra. Ezeken a területeken él Magyarország lakosságának több mint kétharmada, ez az oka annak, hogy Észak-Magyarország, az Alföld illetve Dél-Dunántúl esetén marat a kiemelten magas, 50 százalékos mértékű támogathatóság.

 

Forrás: Klecska Ernő Fejér Megyei Hírlap

dr.Bednár András

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]