HORIZON 2020

2014-20 pénzügyi időszak 7 évére összesen 80 milliárd Euro keret áll rendelkezésre, ebből a gazdaságfejlesztésre 9 milliárd, ezen belül 3 milliárd kis- és középvállalkozások fejlesztésére.
Innovációban Magyarország a rangsorban hátul van.  Ki kell lépni a piacra. Jó a szellemi potenciálunk, de üzleti kifejlesztésben erősíteni kell.

Tapasztalatok szerint a közvetlen európai források a leghatékonyabbak.

Új termékek, szolgáltatások fejlesztésére irányuló projekteket támogat a H2020. 2014-ben már pályáztak, eddig két magyar vállalkozás nyert. A szigorú elbírálás egyik összetevője a közös európai tudás szükségességének követelménye, a pályázó nyilvánvaló saját érdekeltségén túlmenően. Példák a támogatásra méltatott projektek témaköreire: biogáz, egészségügy, műszaki fejlesztés.

Innovatív termékek és szolgáltatások prototípusok kifejlesztésében és piacra vitelében eszköz a fejlesztés és a kutatás. Nagyon konkrét együttműködések kapnak támogatást érdemlő pozitív elbírálást.

Részben előfinanszírozást lehet elérni: 35-40% mértékben. Az önerő saját munka, illetve eszköz is lehet, nem kell felmutatni. Nem kell fedezet, nincs fenntartási periódus.

Pályázatfajták:

RIA – Regional Innovation Action: alapkutatás, 100% + 25%KKV, minimum 3 országból minimum 3 partner kell. A 25% a rezsiköltségekre vonatkozó átalány.

IA – Innvation Action: piacközeli, de kutatás intenzív, 75% + 25%, non-profit cél esetén 100%.

SME Instrument, azaz KKV Eszköz: piacközeli, üzleti lehetőséggel, 70% + 25%, egészségügyi szereplő esetén 100%. Itt KKV egyedül is pályázhat, de előny, ha van egy külföldi partner KKV. A KKV-nak tényleg piacra kell tudni vinni a terméket, és eladni is. Lehet benne alvállalkozó is, például egyetem. A pályázás ütemei:
  1. ütem: kb. 10 oldalas pályázat, az elérhető támogatás kb. 50.000 Euro, 6 hónapon belül kb. 30 oldal terjedelmű megvalósíthatósági tanulmányt kell benyújtani
  2. ütem: innovációs projekt pályázat, üzleti tervet is kell produkálni, ami bizonyítja, hogy a termék a piacon is sikeres lehet, 0,5 – 2 millió Eur, hosszabb időszakot átívelő munkaszakasz
  3. lépés: „minőségi pecsét”, nyomon követés, kockázati tőke bevonása, piacra vitel – itt pénztámogatás nem szerepel, a pályázó gyakorlati szakmai támogatást, technikai segítséget kap, melynek eredményeképpen a termék/szolgáltatás a piacra kerül.
Pályázati határidők: 2015. március 18, június 17, szeptember 17, december 18.

Fontos szempont, hogy Európa is járjon jól, legyen piaci igény, másnak nincs ez a terméke/szolgáltatása, meg kell indokolni, hogy „miért most”, „miért én”, „hogyan leszek ebből gazdag”, továbbá innovatív legyen, európai problémáról szóljon.

Ügy teljes a projekt, ha a KIVÁLÓSÁG – HATÁS  - MEGVALÓSÍTÁS egységét kimeríti.

A korábbi FP7 pályázatokkal szemben a HORIZONT 2020 keretében kis cégeknek is van esélyük, köztük az induló „start-up” vállalkozásoknak, amelyek kétharmad része kevesebb mint 10 éve van a piacon. Stabil háttér kell, mert le kell igazolni a pénzügyi-gazdasági hátteret. Legyen üzleti potenciál, legyen innováció, újdonság. Prototípus kell, nemcsak ötlet.

A „zászlóshajó” H2020 programban és azon kívül sok más témakörben és célterületen kerülnek kiírásra közvetlen brüsszeli pályázatok, így például idősek életvitele informatikai megoldásokra, elektronikai alkatrészek, informatikai ipar fejlesztésére, K+F intenzív KKV-k együttműködésére, Ingyenes e-learning képzésre.

Érdeklődjön a VOSZ-nál, közvetlen brüsszeli pályázati szakértőnk készen áll a további tájékoztatásra.

További információ:  kozpont@vallalkozo.info
Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]