Exportösztönző program indul a kisvállakozások támogatására
Dr. Szabó László külgazdasági és külügyminiszter-helyettes előadásában ismertette az állami exportösztönzés eszközeit: Az utóbbi hónapokban átalakult a magyar külgazdaság- és külpolitika, amelyben fontos szerep jut az exportot és befektetéseket támogató intézményeknek, az Eximbanknak, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt-nek, és a Nemzeti Befektetési Ügynökségnek. A kormányzat célja, hogy helyzetbe hozva a hazai kis- és középvállalkozásokat, az egyik legexportképesebb országgá váljunk a térségben.
Az Eximbank képviseletében dr. Szabó László igazgató mutatta be az exportfinanszírozási lehetőségeket. Az Eximbank a magyar kkv-k számára a lehető legszélesebb, minden igényre kiterjedő, kedvezményes finanszírozási palettát alakított ki.
A szolgáltatások igénybevételének megkönnyítése érdekében összesen kilenc nagyvárosban nyit képviseleti irodát legkésőbb 2015 januárjáig bezárólag. A kkv-k számára nyújtott finanszírozási lehetőségek kiterjesztésében az EXIM továbbra is számít a kereskedelmi bankok hatékony együttműködésére.
A finanszírozáson túl Királyfalvi Róbert, a Magyar Nemzeti Kereskedőház speciális exportfejlesztéséért felelős igazgatójának előadásában az MNKH szolgáltatásait, eredményeit, valamint Bödőcs Róbert, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) elnökhelyettesének prezentációjából a HIPA által nyújtott tevékenységeket ismerhettek meg az érdeklődők. Az előadásokat követően szakmai kerekasztal beszélgetésre került sor a külpiacra lépés gyakorlati tapasztalatairól.
Magyarországon az export GDP-hez mért aránya nagyságrendileg 90-95%-ot tesz ki. Az export meghatározó részét ugyanakkor külföldi vállalatok bonyolítják, mindössze 15-20 %-ra tehető a magyar tulajdonú, kis és közepes vállalkozások aránya. A Magyar Kormány hosszú távú célja ezért, hogy a jelenlegi 2-3000 exportképes vállalkozások száma tízezer fölé növekedjen, ezzel pedig hozzájáruljanak a foglalkoztatás növeléséhez, a gazdaság megerősítéséhez.
Ezen célok mentén valósul meg a Külgazdasági és Külügyminisztérium és az Eximbank közös szervezésében, a Magyar Nemzeti Kereskedőház, a Nemzeti Befektetési Ügynökség, valamint települési önkormányzatok együttműködésével az „Exportra fel!“ fórumsorozat.
A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a hazai kkv szektor külpiacra lépését számos tényező, többek között a külgazdasági szaktudás, üzletfejlesztési ismeretek, kapcsolatok és a finanszírozás hiánya nehezíti.
PD
Forrás: kormany.hu
