Élesednek az uniós pályázatok

Kilenc napjuk marad a vállalkozásoknak arra, hogy előkészítsék a kutatás-fejlesztési pályázatukat, melyeket november másodikától lehet benyújtani. Azzal is érdemes számolni, hogy megváltozott a korábbi támogatási gyakorlat.

Elindult a visszaszámlálás a vállalatok kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységét támogató felhívásnál, a cégek november másodikától nyújthatják be a pályázatokat. Az eredeti kiírásban szereplő dátum október harmincadika volt, a kormányzat azonban néhány helyen pontosította a felhívás tartalmát, ezért a beadás kezdőnapja is módosult.

A keretből jelentős szellemi hozzáadott értéket tartalmazó, új, piacképes termékek, szolgáltatások, technológiák megvalósítását segítik. Egy-egy vállalat minimum 50 millió forintra pályázhat, a vissza nem térítendő támogatás maximális összege pedig egymilliárd forint. A megítélt összeg hetvenöt százalékát (maximum 450 millió forintot) előlegként azonnal megkaphatják a nyertes pályázók. A várakozások szerint az ötvenmilliárd forintos keretből mintegy ezer elképzelés nyerhet támogatást.

Csekély összegű támogatás keretében a fejlesztés előkészítésére és menedzselésére is kérhető támogatás, a regionális beruházásoknál pedig eszközbeszerzésre, építésre és bővítésre is felhasználható az uniós pénz. Ugyanakkor az eszközbeszerzés önmagában nem támogatható, a megvásárolt berendezések a beruházás lezárultáig termelési célra nem használhatók.

– A pályázóknak elsősorban a szakmai tartalomra és a pénzügyi kidolgozásra kell fókuszálniuk, a korábbi kutatás-fejlesztési pályázatokhoz képest ugyanis most sokkal komolyabb feltételeket szabott a kiíró – mondta lapunknak Maróczi Imre, a Pályázati Tanácsadók Országos Szövetségének elnöke. Fontos, hogy tényleges kutatás-fejlesztés legyen a tervek mögött, ez alkalommal nem lehet bújtatott eszközbeszerzésre használni a kiírást – emelte ki.
A pályázati dokumentációban nem szerepelhetnek fiktív mutatók, minden állítást alá kell támasztani, a költségvetési számításokat pedig pontosan el kell végezni. A szakértő szerint a vállalkozásoknak figyelniük kell arra, hogy egy szoftver esetén az árazás vagy a szükséges munkaidő, a szoftverfejlesztő óradíja pontosan szerepeljen a pályázatban. A dokumentáció elkészítésekor pedig kerüljék a szócséplést, a hosszadalmas leírások helyett törekedjenek a fejlesztés lényegét leírni. Meglátása szerint a szigorú szabályok ellenére lesz elegendő pályázat, nagy a támogatási éhség a cégek körében.

Forrás: magyaridok.hu

Dr. MM.
Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]