A NEMZETI BEFEKTETÉSI ÜGYNÖKSÉG IDÉN IS DÍJAZTA A 2014-ES ÉV LEGKIEMELKEDŐBB HAZAI BEFEKTETÉSEIT

A Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) március 19-én a Pesti Vigadóban nyolc kategóriában adta át az „Év befektetője” díjakat. Az ünnepélyes hangulatú rendezvényen, a HIPA a 2014-es évben kiemelkedő befektetői teljesítményeket nyújtó vállalatait ismerte el. A díjakat Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, illetve Ésik Róbert, a HIPA elnöke adta át.

Összesen nyolc, kiemelkedően jelentős 2014-es beruházást díjazott az „Év befektetője” gálán, csütörtökön a HIPA a Pesti Vigadóban. Az idén már negyedik alkalommal átadott díj célja elismerni azokat a befektetőket, amelyek magyarországi beruházásukkal a legnagyobb mértékben járulnak hozzá a magyar gazdaság fejlődéséhez és a foglalkoztatottság növeléséhez. A nagyszabású befektetések létrejöttéhez minden esetben egyablakos, komplex projektmenedzseri szolgáltatást nyújtott a HIPA.

Szijjártó Péter a magyar külpolitika és külgazdasági stratégia legfontosabb céljainak nevezte, hogy Magyarországon legyen az ipar hozzájárulása a legmagasabb a nemzetgazdasági teljesítményhez, hogy Magyarországon legyen az Európai Unióban a legmagasabb az export GDP-hez mért aránya, valamint hogy Közép-Európában Magyarországon legyen a legmagasabb az egy főre jutó külföldi közvetlen működő tőke.

Jelezte: ezeknek a céloknak az elérése lehetetlen volna azoknak a külföldi vállalatoknak a közreműködése nélkül, amelyek vezetői jelen vannak a mostani gálán. Az ország iránt elkötelezett vállalatok hozzájárultak ahhoz, hogy Magyarország 2014-ben tartós növekedési pályára lépett. Hangsúlyozta: a magyar kormány a keleti nyitás stratégiáját komolyan vette, aminek eredményei nem maradtak el. Ez a stratégia nemcsak az export növeléséről, hanem a Magyarországra irányuló beruházások ösztönzéséről is szól. Példaként említette, hogy 2014-ben Magyarországon a legnagyobb zöldmezős beruházást az Apollo Tyres valósította meg.

Ésik Róbert, a HIPA elnöke elmondta, hogy a Nemzeti Befektetési Ügynökség 2014-ben 60 sikeres projektet zárt le, amelynek összértéke 1,66 milliárd euró volt. Ezek a befektetések mintegy 11 ezer új munkahelyet hoztak létre az országban. Az adatok értékét az elnök szerint tovább növeli az a tény, hogy Magyarország a befektetők vonzása tekintetében jobban teljesített Szlovákiánál és Lengyelországnál is. Ez az összehasonlítás azért fontos – mondta - , mert a befektetők általában régiót választanak először.

Emlékeztetett arra is, hogy ebben az évben jelenleg 109 döntés előtt álló projektet kezel a HIPA. Ha ezek a projektek mind megvalósulnak, akkor további 18 800 újabb munkahelyet jelentenének az országnak, a befektetések összértéke pedig mintegy 2,5 milliárd euró lenne.
 

A 2014-es év díjazottjai:

Az év legnagyobb volumenű zöldmezős beruházása: Apollo Tyres Kft.

Az indiai autóipari óriás vállalat Magyarországon valósította meg első európai zöldmezős beruházását. A mintegy 146 milliárd forintos befektetéssel Gyöngyöshalász közelében felépülő gumigyár, 975 új munkahelyet teremt majd.
 
Az év legnagyobb volumenű bővítése: Denso Gyártó Magyarország Kft.

A japán cég a világ második legnagyobb autóipari beszállító vállalata, mely 15 éve működtet termelőbázist Magyarországon, és ez idő alatt mintegy 500 millió eurónyi befektetést hajtott már hazánkban végre. 2014-ben egy újabb, 29 milliárd forintos gyártókapacitás-bővítő beruházást eszközölt székesfehérvári üzemében.
 
Az év legtöbb munkahelyet teremtő vállalata: Autoliv Ipari és Kereskedelmi Kft.    
                    
Biztonságiöv-gyárának bővítésével 700 új munkahelyet teremtett Sopronkövesden a svéd autóipari vállalat, mely fejlesztéssel, Európa legnagyobb biztonsági öv gyára lesz a sopronkövesdi üzem. A 11 milliárd forintos beruházással a termelés volumene megduplázódhat, akár évi 40 millió darab biztonsági övet is gyárthatnak majd.
 
Az év legnagyobb regionális szolgáltató központját létrehozó vállalata: GE Infrastructure Hungary Holding Kft.     
                                                               
Tavalyi beruházásával 1300 új pozíciót hozott létre a GE, mely eddig is 13 700 alkalmazottal és három üzletági központtal bírt hazánkban. A 21 régiós gyárából 12 itt működik, valamint majd 2000 magyarországi beszállítótól vásárolt az elmúlt években.
 
Az év legnagyobb regionális szolgáltató központját bővítő vállalata: IT Services Hungary Kft.

Magyarország legtöbb embert foglalkoztató infokommunikációs-technológiai vállalata az év eleji 3200 főről az év végére több mint 1000 fővel növelte alkalmazottai létszámát - különösen a magasan képzett szakemberek munkaerőpiacán.
                                              
Az év K+F beruházója: Nokia Solutions and Networks Kft.

A finn telekommunikációs óriás 150 szoftverfejlesztő mérnökkel növelte magyarországi kutatás-fejlesztési központjának dolgozói létszámát.
 
Az év befektetőbarát ipari parkja: Miskolc Déli Ipari Park

A városvezetéssel segítségével is nemrég jelentős infrastruktúra-fejlesztésen átesett területen a teljes közműrendszer kiépítésével és az úthálózat fejlesztésével többek között a japán Takata vállalat is megkezdhette magyarországi működését.
 
Az év magyar beszállítója: HAJDU Autótechnika Zrt.    

A cég által gyártott termékeket eddig is több prémium márkába - BMW, Audi, Mercedes, Volvo, Ferrari, Rolls-Royce - építették be. 2014-ben egy hosszú folyamat eredményeként a Volkswagen A.G.-val is sikerült üzleti megállapodást kötniük, ezáltal a további minőségi kapcsolatbővítést is megalapozniuk.

PD

Forrás: HIPA
Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]