Magyar földtani kutató cégbe fektet tőkét a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt.

A Széchenyi Tőkealap legfrissebb tőkekihelyezésével a hazai földtani kutatásokat és fejlesztéseket segíti elő. A GEOCHEM Kft. 2006 óta működik, és olyan méréseket végez speciális kőzetfizikai laboratóriumában, amelyek a szén, szénhidrogén és geotermikus kutatásokban, a radioaktív hulladékok elhelyezésében és a metánbányászatban is alkalmazhatók.

A vállalat elsősorban innovatív K+F tevékenységet végez több hazai és nemzetközi cég és bányatársaság megbízásából, amelyek számára számos sikeres mérést végzett a szénkutatás, a geotermikus kutatás és a radioaktívanyag-elhelyezés területén is. A vállalat tulajdonában lévő high-tech felszereltségű kőzetfizikai laboratóriumnak köszönhetően e mérések rendkívüli pontosságúak. A vállalkozás magasan kvalifikált mérnököket foglalkoztat, valamint tudományos munkát végző szakembereket is bevon működésébe.

A tőke ütemezése:

Az Alap kétütemű tőkebefektetést tervez, melynek keretében 2014 első felében megtörtént az első részlet (120 millió Ft) kihelyezése, a tervek szerint pedig 2014 második felében az összeg második része is befektetésre kerül. Az SZTA ezzel kisebbségi tulajdont szerzett a cégben, melyet a tervek szerint az elvárt hozam mellett a cég 2018 végéig képes lesz kivásárolni.

A bevont tőke felhasználása és a jövő:

A befektetett tőkéből a vállalkozás a kutatásokhoz szükséges eszközparkot és munkaerő-állományt tervezi bővíteni, valamint a saját mérőeszközt szeretné fejleszteni és piacra vinni. A további fejlesztésektől a tulajdonos hosszútávon jó eredményeket vár, amelyre garanciát jelent a társaság tevékenységi körének speciális jellege. A cég földtani kísérleti laboratóriuma különböző komplex pórustér és tárolótér vizsgálatok elvégzésére és ezek geofizikai vizsgálatokkal való összevetésére alkalmas. A mérések a nagyon tömör kőzetek porozitását, víz és gáz áteresztő- és záró-képességét vizsgálják. Ilyen kutatásokra van szükség többek között a klasszikus és az új módszerekkel támogatott szénhidrogén-kutatás, a szénkutatás, a radioaktív hulladék elhelyezése és a nagy mélységű geotermális kutatások során. A tőkebefektetéssel lehetővé váló fejlesztéseknek köszönhetően a vállalat tovább tud terjeszkedni a kutatási piacon.

Források: MTI , Gazdasági Kutató Intézet, mnb.hu, szta.hu

OB

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]