Finanszírozás - Cégünk legfontosabb pénzügyi mutatói 5. - Hasznos likviditási mutatószámok

Előző cikkünk folytatásában azokra a mutatócsaládokra hívjuk fel a figyelmet, amelyek alakulását vállalatvezetőként, tulajdonosként folyamatosan nyomon kell követnünk. Jelen cikkünkben a likviditás viszonyszámait vesszük sorra.


Vevői kintlévőségük gyarapodása esetén nem elhanyagolható mértékű (gyakorlatilag a kintlévőségünk 27%-ának megfelelő volumenű) és igen gyakori probléma az áfa előfinanszírozása. Alapesetben a kiállított, de ki nem fizetett számla után is kötelesek vagyunk bevallásunkban a befizetendő oldalon számolni a forgalmi adóval. Erre megoldást jelent a pénzforgalom szerinti áfafizetés, amelynek szabályait mindenképpen érdemes megvizsgálni (a keresőbe beírva számos tájékoztató elérhető, de talán a legautentikusabb a NAV aktuális tájékoztatója www.nav.hu).

Likviditási mutató = forgóeszközök/rövid lejáratú kötelezettségek

A mutatóból arról kapunk képet, hogy az általában gyorsan készpénzzé tehető eszközök milyen mértékben fedezik a rövid távú kötelezettséget. Azon társaságoknál, ahol a készleteket pár hónapon belül nem lehet pénzzé tenni, érdemesebb ennek módosított változatait vizsgálni:

Likviditási gyorsráta = (forgóeszközök-készletek)/rövid lejáratú kötelezettségek

vagy

Készpénz-likviditási mutató = likvid pénzeszközök/rövid lejáratú kötelezettségek

A vállalat számára az a kedvező, ha ezek az arányok 80–100% körüliek, ami azonnali fizetőképességet jelent.

A fenti mutatótípusokra úgyis tekinthetünk, mint veszély indikátorokra, vagyis amelyek szektortól és (szinte) vállalati életciklustól függetlenül figyelmeztetnek a nem megfelelően alakuló folyamatokra. Azt is jelzik, ha egy helyzet esetleg rövid távon fenntartható, de hosszú távon már nem, azaz vezetői, tulajdonosi beavatkozásra van szükség. Azt tudni kell, hogy egy-egy mutató önmagában nem sokat „mutat”. A vállalatvezetőnek fel kell figyelnie a versenytársakhoz képest mért eltérésekre, kedvezőtlen irányokra, tendenciákra is.

További jövedelmezőségi mutatókról következő cikkünkben ovashat!

forrás: vallalkozo.info,  Richard A. Brealey - Stewart C. Myers: Modern Vállalati Pénzügyek
Panem, Budapest 2005., Reconcept blog, 


 

Amennyiben finanszírozás és tőkebefektetés témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket "Tőkebevonás - Milyen segítséget nyújthat vállalkozásunknak a JEREMIE? 3." címmel ajánlom olvasóim figyelmébe. 

Orbán Balázs