Cash flow tervezés (7)

A téma kis mértékben összetettebbé válik, de nem lépi túl a kezelhető határt!

Mielőtt újra neki kezdünk a cash flow tervezésnek lapozzunk egy kicsit vissza a SWOT elemzés 5-ben említett „Mindent megelőző lépéshez”


Az elhatározáshoz :
  1. "Következő célunkat - vállalkozásunk jövőjének érdekében - az eddigiektől eltérő módon, kellő időt és türelmet szánva tervezzük meg és hajtjuk végre!
  2. Mindig leírjuk a lépéseket és a kialakult eredményeket, lehetővé téve ezzel a későbbi esetleges korrekcióhoz szükséges összehasonlító elemzéseket."
...............   És most folytathatjuk.


A KHR-rel foglalkozó ötrészes kitérő megmutatta, hogy a vállalkozásunkról bemutatott, adott esetben a cash flow alapú tervezéssel megalapozott, csillogó TÜKÖR sokszor aprónak látszó, hibás, a prioritásokat nem figyelembe vevő döntések miatt sötétülhet el.
Azt azonban mindenképpen szem előtt kell tartsuk, hogy az írásba foglalt tervezés, a rendszeres ellenőrzés és korrekció semmilyen körülmények között sem maradhat el!

Ennek kiinduló és a gyakorlatban jól használható pontjaként említettük a SWOT elemzést. Az itt rendszerezett tudás nagy hasznunkra lesz a másodikként használt elem a pénzforgalmi cash flow.

Ezt a két elemet azért választhatjuk nyugodtan vállalkozásunk vezetésének átalakításához és ezzel piacképességének javításához, mert mindkettő gyakorlati tapasztalatainkat használja fel és nem tudományosítja el feleslegesen az amúgy is nehezen kezelhető változást.

Nézzük tehát még egyszer az ún. pénzforgalmi cash flow tervezés elemeit:

-          A tervezési cél, a hozzákapcsolódó szükséges tervezési időtartam hosszának
           és részletezettségének meghatározása.
-          Várható bevételek megadása.
-          Várható kiadások megtervezése.
-          Az ún. nettó cash flow (a készpénz áramlásnettó egyenlegének) megállapítása.
-          Következtetések levonása és a szükséges, esetleg finanszírozási döntések meghozatala.
 


Orbán Balázs
Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]