Velünk marad a veszélyhelyzet terhe a kiskereskedelmi adó

A Járvány Elleni Védekezési Alap feltöltése érdekében a kormány 2020. május 1-től vezette be a kiskereskedelmi adót, amely a kiskereskedelmi tevékenység minden területét érinti. Az eredeti elképzelés szerint a veszélyhelyzet fennállásáig maradt volna hatályos az adó fizetése, de a parlament honlapjára feltöltött dokumentum szerint 2024-ig a központi költségvetés bevételi oldalának része marad.
A kiskereskedelmi adókötelezettség érinti a kiskereskedelmi tevékenység minden szegmensét, s a gazdaságvédelmi akcióterv végrehajtása érdekében a járványügyi alap feltöltését szolgáló kiskereskedelmi adóról szóló 109/2020 (IV. 14.) Kormányrendeletben található, hogy a TEÁOR’08 szerinti besorolást alapul véve mely tevékenységre vonatkozik az adókötelezettség. Az adóköteles kiskereskedelmi tevékenység valójában nem más, mint termékeknek, áruknak átalakítás nélküli értékesítése a nagyközönség, elsősorban a lakosság részére az egyes – az értelmező rendelkezésben említett – TEÁOR számok alapján azonosítható értékesítési csatornákon (boltban, utcai standon, csomagküldő szolgálattól, interneten) keresztül. Azon kereskedelmi egységek tevékenysége tartozik ide, amelyek jellegüket tekintve elsősorban, de nem kizárólag a lakosság számára hozzáférhetők, azaz közforgalmú – mindenki számára elérhető – értékesítést hajtanak végre.
Az adó alanya az, aki/amely kiskereskedelmiadó-köteles tevékenységet végez. Adóalany az a személy is, aki/amely Magyarországon gazdasági célú letelepedéssel nem bír, ám (tipikusan interneten keresztül) Magyarországon a vevője számára árut ad el.
Az adó alapja az adóalany kiskereskedelmi tevékenységből eredő nettó árbevétele (tehát nem feltétlenül a jogalany összes nettó árbevétele, amennyiben nem kiskereskedelmi tevékenységből is származik árbevétele, ugyanakkor adóköteles az az árbevételrész is, amelyet a kiskereskedelmi értékesítés keretében nem a lakosságnak, hanem vállalkozónak értékesít). Az adóalapot növeli a beszállító által nyújtott engedmény és a beszállítónak nyújtott szolgáltatás ellenértéke is.
- Az adó mértéke sávosan progresszív: 500 millió forint adóalap alatt az adó mérték 0 százalék (valamennyi vállalkozás számára), ezen határ alatti árbevétel esetén adóbevallást sem kell benyújtani
- 500 millió forint felett, de 30 milliárd forint adóalapig 0,1%,
- 30 milliárd forint felett, de 100 milliárd forint adóalapig 0,4%,
- 100 milliárd forint feletti adóalap után 2,5%.
Az adóelkerülés kizárása érdekében össze kell számítani azon kapcsolt vállalkozások adóalapját, amelyeknél a kapcsolt vállalkozási viszony a kormányrendelet kihirdetését követően szétválással vagy kiválással jött létre, vagy amelyek között a kiskereskedelmi tevékenység főbb eszközeit eszközátruházással adták át. Ebben az esetben is lehetőség van ugyanakkor kimentéssel élni, ha az említett ügyleteknek van gazdasági célja.
A kormányrendelet hatálya eredetileg a veszélyhelyzet idejére vonatkozik. Így az eredeti kormányrendeletnek megfelelően a norma külön szabályt ír elő az adóösszeg számítására. Ehhez első lépésben a kormányrendelet hatálybalépésének adóévét követően meg kell határozni az adóévi teljes nettó árbevételt. Ezt követően a mértékrendszerrel ki kell számítani azt az adóösszeget, amely a teljes adóévre jutna, majd pedig a kormányrendelet fennállása napjainak az adóév összes napjaiban képviselt arányának megfelelően kell kalkulálni a veszélyhelyzeti kormányrendelet szerinti adóösszeget. Az adóévi adóról szóló bevallást az adóév utolsó napját követő ötödik hónap utolsó napjáig kell benyújtani, s ekkor esedékes az adó és az adóelőleg közötti pozitív különbözet megfizetése is.
Az adóra a veszélyhelyzet idején havonta adóelőleget is kell fizetni. A havi adóelőleg alapját az előző adóév kiskereskedelmi tevékenységének árbevétele képezi (ha az adóalanynak van lezárt adóéve), s ez alapján kell a teljes (elmúlt) adóévi adóösszeget megállapítani a mértékrendszer segítségével, majd ezt elosztani 12-vel. Az első adóelőleg bevallására nyitva álló határnap 2020. május 31-e volt, de minden olyan hónap utolsó napján ezt az adóelőleg-összeget kell megfizetni, amely hónapban legalább egy napig fennállt a kormányrendelet hatálya.
Abban az esetben, ha az árbevétel az előlegfizetés esedékességét megelőző hónapban az előző adóév azonos időszakához képest jelentős mértékben, több mint 40 százalékkal csökkent, a kormányrendelet szerint sajátos előleg-mérséklési kérelmet lehet benyújtani. Ha ez a feltétel fennáll (az adóalany ezt bizonyíthatja az árbevételi adatokkal), akkor az előlegmérséklés automatikus és arányos az árbevétel-csökkenés mértékével.