Változások a társasági jogban
A 2020.évi központi költségvetésről szóló, idén július 9-én kihirdetett 2019.évi LXVI.törvény előírásai, módosításai érintik a számviteli, könyvvizsgálati területet is.
A cégeljárásban történt változások
A módosítás érinti az ingyenesen megismerhető cégadatok körét, ugyanakkor nem érinti az E-beszámoló nyilvánosságát, a Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálat (céginformációs szolgálat) közreműködésével közzétett számviteli beszámolók bárki számára történő ingyenes hozzáférése továbbra is biztosított.
A Ctv. 15. §-ának új (1a) és (1b) bekezdései szerint a céginformációs szolgálat a céget a cég adataiban bekövetkezett változásról az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény szerinti hivatalos elérhetőségére megküldött, közokirati formában kiállított, elektronikus cégbizonyítvánnyal – ingyenesen – értesíti. Emellett a céginformációs szolgálat a cég részére a cég hivatalos elérhetőségére minden hónapban – ingyenesen – közokirati formában kiállított, elektronikus cégkivonatot is küld.
A Ctv. 30. § (4) bekezdésének módosítása alapján a cég a változásbejegyzési kérelemben – ha a törvény eltérően nem rendelkezik – meghatározhatja a cégadat változásának időpontját. A változás időpontja nem lehet korábbi, mint a változás alapjául szolgáló határozat meghozatalának a napja. A változás időpontja feltüntetésének hiányában vagy ellentmondó adatok esetén a cégadat változásának időpontja az alapul szolgáló határozat meghozatalának a napja. Ez vonatkozik többek között a tőkeemelés időpontjának a meghatározására is. Egy kivételt említ a jogszabálymódosítás, miszerint a cég a jegyzett tőke leszállítása esetén a változás időpontját továbbra sem határozhatja meg. Tőkeleszállítás esetében a változás időpontja továbbra is a jegyzett tőke változása cégbírósági bejegyzésének a napja.
Változások az egyéni vállalkozóknál
Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény (a továbbiakban: Ectv.) módosítása szerint az egyéni vállalkozó egyéni céget, illetve korlátolt felelősségű társaságot alapíthat, amely alapítás gazdasági tartalmát tekintve az egyéni vállalkozói tevékenység sajátos továbbfolytatásának tekinthető.
Az alapítást megelőzően az egyéni vállalkozónak el kell végezni az eszközök és kötelezettségek leltárát és el kell készítenie a korlátolt felelősségű társaság, az egyéni cég – a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban számviteli törvény) 2/A. § (4a) bekezdése szerint összeállított – nyitómérleg-tervezetét, amelynek könyvvizsgáló általi ellenőrzésére nincs szükség.
Az Ectv. szerinti korlátolt felelősségű társaság, illetve egyéni cég alapítása az egyéni vállalkozóval szemben fennálló követeléseket nem teszi lejárttá. A törvény előírásai szerint a jogutód cég, a még az egyéni vállalkozói tevékenység megszűnéséig vállalt, az egyéni vállalkozót terhelő kötelezettségekért elévülési időn belül korlátlanul és egyetemlegesen felel.
Átalakulás, egyesülés,szétválás
Könnyítést jelent az a módosítás, miszerint a vagyonmérleg-tervezeteket és a vagyonleltár-tervezeteket akkor kell csak könyvvizsgálóval ellenőriztetni, ha az átalakuló (egyesülő, szétváló) jogi személy a számviteli törvény előírása alapján könyvvizsgálatra kötelezett. Ha az egyesüléssel érintett jogi személyek legalább egyike a számviteli törvény előírása alapján könyvvizsgálatra kötelezett jogi személy, akkor már valamennyi vagyonmérleg-tervezetet és vagyonleltár-tervezetet könyvvizsgálóval kell ellenőriztetni. Ugyanakkor a végleges vagyonmérleget (és természetesen az azt alátámasztó végleges vagyonleltárt) minden esetben könyvvizsgálóval kell ellenőriztetni.
További fontos módosítása az átalakulási tv.- nek az átalakulás időpontjáról való rendelkezés. Az átalakulási tv. 11. §-ának új (1a)-(1c) bekezdései szerint a jogelőd jogi személy törlésének és a jogutód jogi személy bejegyzésének a hatálya nem eshet azonos napra. Ha az átalakuló jogi személy az átalakulás napját nem határozza meg, vagy az átalakulás bejegyzésére későbbi időpontban kerül sor, az átalakulás napja a jogelőd jogi személy törlésének a napja.
Az átalakulási tv. 20. § (2)-(4) bekezdései alapján ha a szétválás bejegyzése során a jogelőd jogi személy nyilvántartásból való törlésére nem kerül sor, a jogelőd jogi személy törlésének hatálya alatt a szétválási kérelemben a jogelőd tovább működő jogi személy törölni kért nyilvántartási adata törlésének hatályát kell érteni.
Az átalakulási tv. fentiekben hivatkozott módosításait azokra az átalakulásokra, egyesülésekre, szétválásokra kell alkalmazni, amelyekről első ízben a Magyarország 2020. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló 2019. évi LXVI. törvény hatálybalépése (azaz 2019. július 10-e) után döntenek.
