Vállalkozók járulékfizetése

Az új Tb. törvény hatására az egyéni- és társas vállalkozók járulékfizetési kötelezettségében is számos változás történt, ami érintette a személyi kört, a járulékalapot és a fizetendő járulékok mértékét.

Az új Tb. törvény a személyi kör kérdésében nem változtatott a régi törvényi meghatározáson, vagyis a korábbi szabályozással megegyező az egyéni- és a társas vállalkozók meghatározása. Kiemelendő és gyakran elforduló biztosítási kérdés azonban, hogy ha a korlátolt felelősségű társaság tagja személyesen nem működik közre a társaságban, csak vagyoni hozzájárulást nyújt, akkor nem tekinthető társas vállalkozónak és ezen a jogcímen nem lesz biztosított.

Járulékfizetésre vonatkozó szabályok

a)      Biztosított, vagyis főállású vállalkozók

Az egyéni, illetve a társas vállalkozókra a biztosítási kötelezettség változatlanul csak akkor teljed ki, ha nem minősülnek kiegészítő tevékenységet folytatónak, azaz kizárólag akkor, ha nem saját jogú nyugdíjas, illetve, ha özvegyi nyugdíjban részesül, de még nem töltötte be a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt.

Az új Tb. törvény alapján két fontos változás történt a biztosított egyéni, illetve társas vállalkozók járulékfizetési kötelezettségében. Az egyik a járulékfizetési alsó határt érinti, hiszen a 2020. június 30-ig érvényben lévő rendelkezések szerint a főfoglalkozású vállalkozónak a nyugdíjjárulékot legalább a minimálbér, az egészségbiztosítási járulékot legalább a minimálbér másfélszerese után kellett megfizetnie. Az új Tb. törvény szerint 2020. július 1-től, az egyéni járulékok összevonása által havonta legalább a minimálbér után kell megfizetni a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot. Ez számokban kifejezve: egy középfokú iskola végzettséget igénylő munkakörben, a 161 ezer forintos minimálbér után 29.785 forint társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettséget jelent.

Továbbá változott a többes jogviszonyban álló, ún. másodfoglalkozású vállalkozók által fizetendő járulék mértéke is, vagyis 2020. július 1-től ennek a személyi körnek is 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot kell fizetnie a járulékalapot képező jövedelme után.

b)      Kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozók

Az új Tb. törvény szerint az öregségi nyugdíjban részesülő vállalkozóknak nem keletkezik járulékfizetési kötelezettsége.

Összességében tehát elmondható, hogy az új Tb. törvény szerinti változások a főfoglalkozású és a nyugdíjas vállalkozók számára kedvezőbbek lettek. A másodfoglalkozású vállalkozók 2020. július 1-től ugyan 1,5 százalékkal többet fizetnek, de mindez megteremti a munkaerőpiaci-ellátásokra való jogosultságot is számukra.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]