Számviteli törvény 2015. - (4)

A számviteli törvényt (A számvitelről szóló 2000. évi C. sz. törvény) érintő 2015. évi változások főként pontosító módosítások: az ellenőrzést (1.) és a közbenső mérleg felhasználást (2.) érintő, a pénzügyi lízinget (3.), export értékesítés nettó bevételét (4.), közvetett pénz visszatérítési akciót (5.) érintő, illetve az eszközök besorolását (6.) és üzletág átruházást (7.) érintő pontosításokról már beszámoltunk.
  1. Tőketartalék növekedése
A törvénymódosítás pontosítja az eddigi jogértelmezési gyakorlattal összhangban, hogy a tulajdonos tőketartalékba csak és kizárólag alapításkor, illetve jegyzett tőke emelésekor, az alapítással, tőkeemeléssel egyidejűleg, annak részeként helyezhet vagyont.
 
Hatályba lépés a kihirdetést követő nap: 2014. november 27.
 
Azaz a tőketartalék juttatása kapcsán megerősítették, hogy a tőketartalékba alapításkor, tőkeemeléskor csak az alapítással, a tőkeemeléssel egyidejűleg, annak részeként lehet – a jegyzett tőke emelése mellett – eszközöket, pénzeszközt juttatni. A tőketartalékba történő tőkejuttatás tehát önálló gazdasági eseményként nem értelmezhető, csak a jegyzett tőke egyidejű emelése mellett, a tőketartalékba kerülő eszközök figyelembe vételével.
  1. Késedelmi kamat
 Az új Ptk, nyomán a késedelmi kamat elszámolása módosult kissé. Mivel a késedelmi kamat fizetési kötelezettség az új Ptk. szabályai alapján a késedelembe esés napján, a törvény erejénél fogva beáll. Ennek megfelelően a késedelmi kamatot a számviteli szabályok alapján nem lehet passzív időbeli elhatárolásként, csak kötelezettségként kimutatni.
 
A módosítás a passzív időbeli elhatárolódások esetei közül hatályon kívül helyezte a késedelmi kamatra vonatkozó részt, mivel a késedelmi kamatfizetési kötelezettség az új Ptk. szabályai alapján a késedelembe esés napján, a törvény erejénél fogva beáll. Ezért a késedelmi kamatot a számviteli szabályok alapján nem lehet passzív időbeli elhatárolódásként, csak kötelezettségként kimutatni. Így a késedelmi kamat miatti tartozást nem a jogosult felszólításakor kell kimutatni a könyvekben egyéb ráfordításként és kötelezettségként, hanem a késedelem bekövetkezésekor automatikusan.
  1. Pótbefizetés
  • A pótbefizetés pénzeszköztől eltérő eszközben történő teljesítése esetén az értékesítésre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni. A korábban teljesített pótbefizetés visszafizetése esetén is az értékesítésre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.
  • A pótbefizetés pénzeszköztől eltérő eszközben történő teljesítése, illetve visszafizetése esetén - párhuzamosan a Ptk. által biztosított lehetőséggel, miszerint pótbefizetés a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásokkal szemben érvényesülő követelményeknek megfelelően - nem pénzbeli szolgáltatás útján is teljesíthető.
A korábbi Gt. előírásai szerint pótbefizetést csak pénzben lehetett teljesíteni. Az új Ptk. azonban lehetővé teszi a pénzeszköztől eltérő eszközbe történő teljesítést is.
Ennek megfelelően az számviteli törvény módosítása tartalmazza az elszámolás szabályait: az értékesítésre vonatkozó szabályok szerint kell eljárni és az így kimutatott követelést kell majd a lekötött tartalékkal szemben összevezetni.

Megjegyezzük, hogy a tulajdonosok által korábban adott kölcsön továbbra sem konvertálható át pótbefizetéssé!


Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/ado-penzugy/szamviteli-torveny-2015-3

Amennyiben adó témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]