Pályázatok: legfontosabb a vállalkozói innováció támogatása

Szerencsére a járványhelyzet sem fagyasztotta be a kkv-k számára a pályázati lehetőségeket. Bár a romló gazdasági előrejelzések, a szűkülő piac nem sok jót ígérnek az elkövetkező időszakra, a kormány minden eddiginél komolyabb erőfeszítéseket tesz a kis- és középvállalkozások megújítása és felzárkóztatása érdekében.

A magyar gazdaságpolitika elsődleges célja megvédeni a munkahelyeket és a vállalkozásokat, amihez a beruházások támogatását látja az egyik leghatásosabb eszköznek. A beruházások ösztönzésének egyik eszköze a Gazdaságvédelmi és Innovációs Operatív Program (GINOP), amely a vállalkozások a jelenlegi kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztéseket támogatja.

A sokszínű pályázati lehetőségek közül a legnagyobb érdeklődés a „Vállalkozások munkaerő-támogatása” program, az „Agrár Széchenyi Beruházási Hitel PLUSZ”, és a hazai vállalkozások innovációit segítő támogatás iránt mutatkozik.

Az október 15-től igénybe vehető „Vállalkozások munkaerő-támogatása” programmal álláskeresőnként akár félmillió forintos segítséghez juthatnak a cégek. Az összesen több mint 12 milliárd forint forrásigénnyel indított program célkitűzése, hogy mintegy 25 ezer álláskeresőt juttasson munkalehetőséghez. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által nyújtott lehetőség keretében a munkáltatónak az álláskeresőt legalább 5 hónapig foglalkoztatnia kell. A támogatás mértéke teljes munkaidőben történő foglalkoztatás esetében havonta a bérköltség (bruttó munkabér és szociális hozzájárulási adó) 50 százaléka, de legfeljebb 100 ezer forint. A munkaadók tehát álláskeresőnként összesen akár félmillió forint támogatásban is részesülhetnek, részmunkaidős foglalkoztatás esetén a támogatási plafon arányosan változik.

Szintén a munkahelyteremtés és a versenyképesség növelését szolgálja a „Piaci KFI” pályázati konstrukció is, amelynek keretében most újabb 20 milliárd forint támogatásra pályázhatnak az érdeklődők. Ezzel a lehetőséggel exportképes új termékek, szolgáltatások és technológiák fejlesztése esetében élhetnek a vállalkozások és kutató-tudásközvetítő szervezetek. Az eddig pályázatokra akkora igény mutatkozott, hogy a korábbi 59 milliárd forintos keretösszeget az újabb fordulóban további 20 milliárd forinttal növelték. A pályázás második szakaszában a részletes támogatási kérelmek adhatók be legkésőbb 2021. január 29-ig. A „Piaci KFI” pályázaton belül két alprogramra lehet pályázni: az „A” alprogram egyénileg pályázható 100-400 millió forint összegig, míg a „B” alprogram csak konzorciumok számára érhető el 400-800 millió forint összegig.

Egy, az innovációtól független az új „Agrár Széchenyi Beruházási Hitel PLUSZ”, amelyet a mezőgazdasági szektor vállalkozásai igényelhetnek. A nyertesek kiemelt mértékű állami kamat-, kezelési költség- és kezességidíj-támogatásban részesülnek.

A hitel fix évi 0,5 százalékos kamattal, akár 6 éves futamidőre, 1 milliárd forint maximális hitelösszegig igényelhető, a támogatás a teljes futamidőre jár. Célja az agrárvállalkozások fejlesztési elképzeléseinek megvalósítása, így különösen a meglévő kapacitások bővítése, új kapacitások kiépítésének finanszírozása.

Továbbra is nagy népszerűségnek örvend az NHP Hajrá hitel, amelyet a vállalkozások a megvalósítani kívánt beruházásaikra fordíthatnak.

A pályázatok egyszerűbb és gyorsabb elérhetősége érdekében a Pénzügyminisztérium kifejlesztett egy mobilalkalmazást, melynek segítségével a vállalkozások azonnal értesítést kapnak a pályázatok megjelenéséről, azok részleteiről, sőt kérdéseiket is feltehetik az ügyfélszolgálatnak. A továbbfejlesztéseknek köszönhetően a jövő évtől akár már a pályázatok beadására is lehetőség nyílik ezen a felületen.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]