Mire figyeljen év végén a katás

Az év vége közeledtével a kata szerint adózóknak érdemes alaposan átnézni mind a kata bevételi keretüket, mind pedig az alanyi adómentes keretüket, hogy tisztában legyenek a mozgásterükkel és még véletlenül se érjék őket kellemetlen meglepetések.

Tizenkettő nem egy tucat

A kata és az alanyi adómentesség értékhatára is 12 millió forint a teljes évben működő vállalkozás esetében, azonban fontos megjegyezni, hogy a két keret másképpen számítódik.

A kata keretet csak a ténylegesen befolyt jövedelmek tölti . Az alanyi adómentes keretet alapesetben viszont a teljesített, kiszámlázott ügyletek is, itt tehát nem feltétel, hogy az összeget meg is szerezze a vállalkozó. Emiatt tehát nem biztos, hogy a két keret együtt mozog, így előfordulhat, hogy valaki a kata keretét átlépi, de az alanyi adómentes keretét nem, vagy éppen fordítva. Leginkább az év végi és év eleji ügyletek bonyolítják meg a két keretösszeg számítását.

Ha a katás vállalkozó átlépi a kata értékhatárát (ami alapesetben 12 millió Ft), akkor a keret feletti bevételre az idei szabályok szerint 40 %-os mértékű adót kell fizetni. A 40 %-os mértékű adót a következő évi kata bevallás határidejéig, azaz tárgyévet követő év február 25-ig kell megfizetni. A kata keret átlépésével a vállalkozó nem kerül ki a kata hatálya alól, tehát ugyanúgy maradhat katás vállalkozó, csak a havi kata adó mellett a 40 %-os adót is meg kell fizetnie.

Ha viszont az alanyi adómentes keretet átlépi a vállalkozó, akkor ennek már összetettebb következményei vannak, ugyanis az érintett bekerül az áfakörbe, ami azt jelenti, hogy áfás számlát kell kiállítania és áfabevallás beküldésére is kötelezett lesz. Ugyanakkor a beérkező számlák kapcsán élhet a levonási joggal az áfa-törvény szabályainak betartásával.

Fontos tudni, hogy ha a vállalkozó átlépi a rá vonatkozó alanyi adómentes értékhatárt, akkor elveszíti az alanyi adómentesség jogát és áfakörbe kerül. Az ily módon történt megszűnés évét követő második naptári év végéig pedig nem választhatja a vállalkozó ismét az alanyi mentességet. Vagyis, ha idén ez történik vele, akkor leghamarabb 2023. január 1-től lehet újra alanyi adómentes, amennyiben azt a 2022.év végén bejelenti az adóhatóság felé.

Ez leginkább azoknak a kisvállalkozóknak fájhat, akik jellemzően magánszemélyeknek értékesítenek kézművesként vagy webshopként, hiszen az átlépéstől kezdve az áraikat meg kell növelniük az áfa összegével. Ez pedig gyakran az üzleti modell végét is jelenti.

Aki év közben lett katás figyeljen az arányosításra

Az év közben kezdett, kata adózást választó vállalkozói tevékenység esetében figyelni kell arra, hogy a maximális 12 millió forintos értékhatárt arányosítani kell, mégpedig:

  • az alanyi adómentes keretet a működés naptári napjai alapján kell arányosítani, ami azt jelenti, hogy ha az adott évnek mondjuk az utolsó 119 napjában működik a vállalkozás, akkor arra az esztendőre (119/366 )* 12 000 000 forint, vagyis 3 901 639 forint keret áll rendelkezésre.
  • a kata keret esetében havi arányosítás van, gyakorlatilag olyan, mintha minden hónapban egy-egy millió forint kerete lenne. Természetesen nincs olyan korlát, hogy havonta 1 millió forintnál többet ne lehetne számlázni. Elképzelhető, hogy a vállalkozó januárban kiszámláz 10 millió forintot, majd a fennmaradó hónapokban összesen 2 milliót. Azonban egy hónap szüneteltetése esetén 1 millió forinttal csökken a felhasználható kata keret mértéke. A költségeknél azonban kalkulálni kell azzal, hogy ha csak egy napot is működik a vállalkozás az adott hónapban, akkor már a teljes havi kata adót meg kell fizetni.

Mi számít a keretbe

Bizonyos ügyletek az alanyi adómentes keretet nem csökkentik, viszont a kata keretet igen, vagy éppen fordítva. Például, ha a katás egyéni vállalkozó magánszemélyként hosszú távú ingatlan bérbeadással foglalkozik, akkor a kata keretébe ez nem számít bele, mivel ilyen tevékenység oda nem vonható be, az alanyi adómentes keretében viszont figyelembe kell venni. Van fordított eset is, ha például a katás vállalkozó szolgáltatást nyújt EU-s vagy harmadik országbeli adóalanynak. A kata keret ezzel csökken, az alanyi adómentes keret viszont nem, mert az áfa-törvény miatt ilyen ügyleteknél nem lehet alanyi adómentes minőségben eljárni.

Gyakran felmerül, hogy a kapott támogatás beleszámít-e a kata keretbe, szerepeltetni kell-e az éves kata bevallásban. A költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított támogatás nem számít bevételnek a kata törvény szerint, a tevékenység végzéséhez kapott támogatás viszont igen, így beleszámít a kata keretbe is.

Elkerülhetőek az adótartozás negatív következményei

A kata-törvény rendelkezlsi szerint, az adóhatóság kizárja a kata adózás alól azt a vállalkozót, akinek az év utolsó napján (december 31-én) 100 ezer forintot meghaladó adótartozása van. Viszont, ha a katás vállalkozó az adóalanyiság megszűnéséről rendelkező határozat véglegessé válása előtt megfizeti a tartozását, akkor a NAV visszavonja a határozatot és megmaradhat a kata adózási mód is.

Amennyiben a vállalkozó úgy látja, hogy nem tudja megnyugtatóan rendezni az év végéig adótartozását, akkor részletfizetési kérelmet adhat be az adóhatóság felé még decemberben.

Ez az egyéni vállalkozók számára lehet megoldás, ugyanis esetükben évente egy alkalommal, legfeljebb 500 ezer forint összegű adótartozásra, akár 12 havi pótlékmentes részletfizetés is kérhető. Ezt egy nyomtatványon (úgynevezett FAM01) keresztül tudják kérni, az eljárás illetékmentes. Ha társas vállalkozó kerül ilyen helyzetbe, akkor számukra nincs lehetőség az automatikus részletfizetési kérelem beküldésére, de ők is kérhetnek részletfizetést az adóhatóságtól, számukra az eljárást tízezer forint illeték terheli, és elég sok kérdésre kell választ adniuk a nyomtatványon.

A kellemetlenségek elkerülését már számos okos megoldás is segíti, hiszen több olyan, keretfigyelő funkcióval ellátott program került már forgalomba, amelyet érdemes igénybe venni. Sőt számos online számlázó programban elérhetőek keretfigyelő funkciók akár ingyenesen is.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]