Miért nem szeretjük a nyugdíjcélú megtakarításokat?

Állandó problémát jelent az aktívan dolgozó magyar lakosság körében, hogy csupán 20-25 százalékuk tesz félre a nyugdíjas éveikre gondolva. A többi ember vagy nem engedheti meg magának, vagy egyszerűen félreértések, tévhitek miatt tartja magát távol az öngondoskodástól. Szakértől szedték össze és cáfolják meg a nyugdíjcélú megtakarításokkal szembeni négy leggyakoribb ellenérvet.

A négy leggyakoribb ellenérv, hogy úgy sem éljük meg a nyugdíjaskort, az állam elveszi a megtakarítást, mint tette azt korábban, hogy nincs elég jövedelme hozzá senkinek, vagy nincs adójóváírást eredményező jövedelme a magyaroknak.

Az aktív korú magyar lakosság 75 százaléka úgy sem tesz félre nyugdíjas éveire, hogy a különböző megtakarítások révén akár az éves befizetés 20 százalékának megfelelő összeget megkaphatja adójóváírásként.

A nyugdíjmegtakarítások többségükben azért kedvező konstrukciók, mert állami támogatás is kapcsolódik hozzájuk: évente a befizetett, illetve a munkáltató által levont személyi jövedelemadónk 20 százalékáról, de maximum 150 ezer forintról rendelkezhetünk, hogy az a nyugdíjszámlánkra kerüljön.

 A nyugdíjcélú megtakarítás, mint a nevében is benne van, célhoz kötött, hiszen nyugdíjas éveinkre spórolhatunk vele, ugyanakkor ez a cél nagyon fontos: a jelenlegi helyzetben ugyanis az állami nyugdíjak összege messze elmarad a fizetésektől. Abban pedig mindenki egyetért, hogy a kimaradó összeget valamiből pótolni kell.

Érvek és cáfolatok 

1. "Nem fogom megérni a nyugdíjas kort": ez azért nem igaz, mert a születéskor várható átlagos élettartam alakulása az 1980-ban születettek esetében 69,02 év, míg a 2000-eseknél már 71,33 év. A 2019-ben születettek esetében a férfiak várható átlagos élettartama 72,86 , míg nők esetében 79,33 év. Másrészt, ha valaki tényleg meghalna, akkor az örökösök ugyanolyan módon hozzáférhetnek az egyenleghez, mint az elhunyt többi vagyonához. Önkéntes nyugdíjpénztár és nyugdíjbiztosítás esetén megjelölhető haláleseti kedvezményezett is, ők a nem várt tragédia bekövetkeztekor hagyatéki eljárás nélkül is megkaphatják az összeget.

2. "Az állam elveheti a befizetett pénzem, ahogy azt a magánnyugdíjpénztárak esetében megtette": most erre nincs lehetőség, akkor ugyanis kötelező volt az állami ellátás helyett a privát szolgáltatókhoz menni, most viszont ez önkéntes, az állami befizetésen túli összeg. Olyan lenne ez, mintha a bankbetéteket államosítanák.

3. "Nincs annyi jövedelmem, hogy félre tudjak tenni havonta": bár van olyan élethelyzet, amikor nincs esély spórolni, de akármilyen kis összeggel érdemes megkezdeni a takarékoskodást, valamint a megtakarítás szüneteltethető.

4. "Nincs olyan jövedelmem, ami után adójóváírást kaphatnék": a katás adózású, vagy egyéni vállalkozó, akkor ez igaz, hiszen ezt a jóváírást a személyi jövedelemadóból lehet megtenni. Viszont ha nyugdíjbiztosítással egybekötött nyugdíjcélú megtakarítást választunk, akkor már most is kihasználhatjuk az adójóváírás előnyét. Mivel a kedvezményezett és a szerződő személye eltérhet, ezért - amennyiben a szerződő megfelelő nagyságú személyi jövedelemadót fizet - egy katás adózású is részesülhet az állami támogatásokból kedvezményezettként.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]