Mennyit érnek a régi keresetek a nyugdíjban

Április 3-ától hatályba léptek a 2017. évi valorizációs szorzók. Így már nincs akadálya annak, hogy meg lehessen állapítani a 2017-évben nyugdíjba vonulók végleges nyugellátását.

Az induló nyugdíj (továbbá korhatár előtti ellátás, átmeneti bányászjáradék és táncművészeti életjáradék – ellátások esetén) kiszámításánál, a hatályos nyugdíjbiztosítási szabályok szerint, az 1988. január 1-je óta a nyugdíjazás kezdő időpontjáig elért (kifizetett), nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereseteket, jövedelmeket kell figyelembe venni. Természetesen a régi keresetekkel nem lehet eredeti összegükben számolni, hiszen azok nominálisan ma már irreálisan alacsonyak, ezért a korrekt számításhoz elengedhetetlen a keresetek értékőrzése, jelenértékre számítása, azaz valorizálása.

A valorizálás, nyugdíjbiztosítás szempontjából az jelenti, hogy a nyugdíjazást megelőző naptári év előtt elért kereseteket, jövedelmeket az országos nettó átlagkereset egyes években történő növekedését alapul véve naptári évenként a nyugdíjazást megelőző naptári év kereseti szintjéhez igazítják, azaz a 2017. évi nyugdíjazásnál a megelőző időszak kereseteit a 2016. évi szintre kell valorizálni, a korábban említett országos nettó átlagkereset-növekedés mértéke alapján. [A 2016. évben induló nyugellátások esetében az 1988-2014. között elért kereseteket valorizálták, míg a 2017. évben induló nyugellátások esetén az 1988-2015. között elért kereseteket.]

A tárgyévben alkalmazandó valorizációs szorzószámokat a kormány a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett tényadatok alapján, csak utólag, minden év márciusában tudja külön rendeletben meghatározni. 

A Központi Statisztikai Hivatal hivatalos közleménye szerint a tavalyi évben átlag 7,8 százalékos volt a bruttó és a nettó átlagkereset-növekedés az egy évvel korábbi időszakhoz képest, ezért a 2017. évre vonatkozó valorizációs szorzók is e növekedésnek megfelelően kerültek meghatározásra.


Fontos hangsúlyozni, hogy a nyugellátás kiszámításakor, illetve az annak alapjául szolgáló átlagkereset megállapításakor a keresetek naptári évenként kerülnek meghatározásra és a bruttó keresetek teljes nettósítását – az évenkénti járulékmérték összegének levonása, majd ezt követően a „járuléktalanított” kereseteknek az évenkénti személyi jövedelemadóval történő csökkentése – követően kerül sor a fent említett valorizálásra.