Lefeleződött a bankszektor nyeresége

Bár csaknem a felére zsugorodott, de még ezzel együtt sem zárt rossz évet tavaly a bankszektor. A koronavírus-járvány itt is éreztette hatását, a kockázati költségek csaknem négyszeresére emelkedtek.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által, a napokban közzétett adataiból jól látszik, hogy 2020-ban 44 százalékkal zsugorodott a magyar hitelintézeti szektor konszolidált adózott nyeresége. Számokban kifejezve a tavalyi 694,2 milliárd forintról, 2020-ban 389,8 milliárd forintra esett vissza, de még ezzel együtt nem zártak rossz évet a bankok.

A szektorszintű eredmény látványos visszaeséséhez egyértelműen a kockázati költségek drasztikus emelkedése felelős: az értékvesztés és céltartalék eredménysoron ugyanis tavaly közel 400 milliárd forintos mínusz keletkezett, szemben az egy évvel korábbi -103,3 milliárddal.

A kockázati költségek növekedésében jelentős szerepe lehet a tavaly március óta élő törlesztési moratóriumnak is, hiszen a piaci szereplők azzal számolnak, hogy annak lejárta után nő majd a nem teljesítő hitelek aránya a portfólióban.

Ami az egyéb eredménytételeket illeti, a kamateredmény több mint egytizedével, 1410 milliárd forint fölé nőtt a hitelintézeteknél, ám a díj- és jutalékeredménynél csak nem egészen másfél százalékos emelkedésre futotta, 827 milliárd forinthoz közelítő összeg mellett. A csökkenő eredménnyel csaknem azonos mértékben a hitelintézetek jövedelmezősége is romlott tavaly: a tőkearányos megtérülés (ROE) a 2019-es 13,1-ről tavaly 6,5 százalékra esett vissza.

A konszolidált, szektorszintű mérlegfőösszeg az év végén már meghaladta a 60 600 milliárd forintot a hitelintézeteknél, ami látványos, 22,5 százalékos emelkedés az egy évvel korábbi eszközállományhoz képest. A hitelállomány 22,7 százalékkal, 38 160 milliárd forintra nőtt tavaly, miközben a betéteknél 25,3 százalékos emelkedést mutatott ki az MNB-statisztika, 49 644 milliárd forintos állomány mellett.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]