Kik szerepelnek a NAV idei ellenőrzési célkeresztjében

Továbbra is kiemelt ellenőrzési figyelmet kapnak a kisvállalkozások tételes adója (kata) szerint adózók és munkáltatók a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idei ellenőrzési terve szerint. Cél ugyanaz, mint a tavalyi évben, a bújtatott foglalkoztatás feltárása. Szintén előtérben van az online kereskedelem vizsgálata, illetve újdonságként a határon átnyúló adókedvezmény-igénylések ellenőrzése is.

Kiemelt figyelmet fordít idén a NAV az adókijátszásra specializálódott társaságok kiszűrésére, az építőiparra és az e-kereskedelmi szektorra. Utóbbi terület a forgalom dinamikus növekedése, valamint a 2021. évi jogszabályváltozások miatt kerül ismét a revizorok célkeresztjébe. Továbbra is vizsgálja a hivatal a katát választó adózókat és munkáltatókat, hogy feltárja a bújtatott foglalkoztatás eseteit.

Nemzetközi adójogi szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy az elmúlt évek digitális fejlesztéseinek köszönhetően, mint például az ekáer és az online számlaadat-továbbítás, minden eszköze megvan a NAV-nak, hogy határozottan felléphessen az adóelkerülőkkel szemben, támogatva ezzel a jogkövető adózókat.

Fókuszba kerül az adóhatóságnál a nemzetközi információcsere keretében beszerzett adatok elemzése. Ezt az indokolja, hogy 2020. július 1-jétől új adatszolgáltatási kötelezettség vonatkozik a határokon átnyúló adótervezési konstrukciókra. A szabályozás célja, hogy a NAV és az Európai Unió tagállamainak adóhatóságai átfogó és releváns információkat kapjanak a tervezett ügyletekről. Ebből következően várható, hogy több kapacitást fog szánni a hivatal azoknak a nemzetközi ügyleteknek az ellenőrzésére, amelyekről a külföldi adóhatóságok adatot szolgáltattak, szolgáltatnak.

Az egyes országok adóhatóságainak gördülékeny együttműködése az új szabályozással együtt lehetővé teszi, hogy hatékonyan ellenőrizzék a határon átnyúló adótervezéseket. A nemzetközi színtéren működő cégcsoportoknak kiemelt figyelmet kell fordítaniuk arra, hogy milyen információkat szolgáltatnak az unió különböző országainak adóhatóságai felé, amelyeket majd a NAV is megkap. Mivel az inkonzisztens adatok – a most kiadott ellenőrzési tervek alapján - később akár adóellenőrzésekhez is vezethetnek, érdemes egy globális hálózattal működő tanácsadó céggel együttműködni a későbbi szankciók elkerülése, mérséklése érdekében.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]