Kedvezmények az éves adókban

Már javában tart a 2020-as üzleti év zárása számos vállalkozásnál, jelenlegi tudomásunk szerint ebben az évben az éves adóbevallások (társasági adó, innovációs járulék, helyi iparűzési adó) benyújtásának határideje 2021. május 31-e. Éppen ezért érdemes áttekinteni melyek azok az adómegtakarítási lehetőségek, amelyekre mindenképpen oda kell figyelnünk a bevallások elkészítésekor.

Naptári éves adózók esetében a 2020-as üzleti évről készült beszámoló közzétételének és ezzel egyidejűleg az éves elszámolású adókra (társasági adó, innovációs járulék, helyi iparűzési adó) vonatkozó bevallások benyújtásának határideje 2021. május 31. Így már számos cégnél javában zajlik az év végi adókalkulációk pontosítása, véglegesítése és a könyvvizsgálat a beszámoló közzététele érdekében. Figyelemfelhívásként néhány tipikus adómegtakarítási lehetőségre hívjuk fel a figyelmet, valamint fontos megjegyezni, hogy az igénybevett adókedvezmények megfelelő dokumentálásáról sem szabad elfeledkezni, így a későbbi ellenőrzések során sem lesz negatív élményünk egy-egy döntésünk következményeként.

1. Fejlesztési tartalék

A 2020-as adóév első napján hatályos általános szabályokat a koronavírus járvánnyal összefüggésben meghozott gazdaságvédelmi intézkedések részeként év közben módosították, melyek szerint:

  • A képzett fejlesztési tartalék adóévi felhasználásának korlátja a pozitív adózás előtti eredmény mértékére nőtt, a maximum 10 milliárd forintos limitet továbbra is figyelembe véve.
  • Az átmeneti rendelkezések értelmében a megnövelt korlátot első alkalommal a 2020-ban kezdődő adóévre kell alkalmazni.
  • Szintén átmeneti rendelkezés teszi lehetővé a kedvezőbb szabályok alkalmazását visszamenőlegesen a 2019-es évre vonatkozóan is (ellenőrzés, önellenőrzés általános szabályai szerint).

2. E-mobilitáshoz kapcsolódó TAO kedvezmény

A Tao tv. 2020.12.27-től hatályos módosítása értelmében nem vehető igénybe az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházás adókedvezménye elektromos (hibrid) személygépkocsik esetében. Kivételt képeznek ez alól az ún. „nagy rakodóterű” személygépkocsik, amelyek esetében a továbbiakban is alkalmazható az adókedvezmény.

Az adókedvezmény részletszabályait tartalmazó kormányrendelet értelmében a beruházás megkezdésének napja a beruházás célját szolgáló első tárgyi eszköz megrendelésének a napja, illetve bármely olyan kötelezettségvállalás, amely a beruházást visszafordíthatatlanná teszi. Ennek megfelelően a nem nagy rakodóterű elektromos (hibrid) személygépjárművek beszerzése esetében abban az esetben vehető igénybe az adókedvezmény, amennyiben a beszerzéssel kapcsolatos kötelezettségvállalás 2020. december 27-ét megelőzően megtörtént.

Nagy rakodóterű személygépkocsi az olyan vegyes használatú, 2.500 kg-ot meg nem haladó megengedett együttes tömegű gépjármű, amelynek rakodótere gyárilag kialakítva kettőnél több utas szállítására alkalmas, de kézzel egyszerűen oldható ülésrögzítése révén teherszállításra bármikor átalakítható a válaszfal mögötti rakodótér. Ideértve azt az esetet is, ha az ülés eltávolítására visszafordíthatatlan műszaki átalakítással került sor.

3. Jogdíj

A jogdíjakhoz kapcsolódó szabályozás tekintetében mérföldkőnek számított a Tao tv. 2016. július 16-tól hatályos módosítása, amely módosította (szűkítette) a jogdíj és a bejelentett immateriális jószág fogalmakat.

A Tao tv. 2016.07.16-tól hatályos fogalma szerinti jogdíjakhoz a következő TAO alap módosító tételek kapcsolódnak:

  • jogdíjból származó nyereség 50 százaléka, maximum az adózás előtti nyereség feléig (csökkentő tétel, következő évben veszteség esetén növelő tétel felmerülhet),
  • jogdíjra jogosító immateriális jószág (a bejelentett immateriális jószág kivételével) kivezetéséből származó nyereség lekötött tartalékba helyezett összege (csökkentő tétel),
  • bejelentett immateriális jószág kivezetéséből származó nyereség (csökkentő tétel) / veszteség (növelő tétel).

A Tao tv. átmeneti rendelkezései alapján azonban a 2016. június 30-áig szerzett, előállított, illetve bejelentett immateriális jószágokra, utoljára a 2021. június 30-áig lezáruló adóévi adóalapból – azaz naptári éves adózók esetén utoljára a 2020-as adóévről szóló bevallásban – alkalmazhatóak a „régi szabályok” (többszörös levonhatóság lehetősége).

A társasági adó mellett a helyi iparűzési adó keretrendszere is biztosít kedvezményeket a Tao tv. szerinti jogdíjakhoz kapcsolódóan. A HIPA alapja a korrigált árbevétel, amely a Sztv. szerinti árbevétel, csökkentve – egyebek között – a jogdíjból származó, árbevételként elszámolt ellenértékkel.

Tekintettel arra, hogy az innovációs járulék alapja megegyezik a helyi iparűzési adó alapjával, a fenti árbevétel korrekciós jogdíj csökkentés innovációs járulék tekintetében is alkalmazható.

4. Telephelyek adókötelezettsége

2021. január 1. hatállyal változott a Tao tv. telephely fogalma, ennek következtében bővült külföldi személy esetén magyarországi adókötelezettséget keletkeztető tényállások köre.

  • 2021-től telephely keletkezik abban az esetben is, ha fix üzleti helyiség hiányában a magyarországi jelenlét csak a munkavállalók vagy természetes személyek általi szolgáltatásnyújtást jelent. Feltéve, hogy a szolgáltatásnyújtás időtartama a 183 napot meghaladja („szolgáltatási telephely”).
  • Továbbá, a külföldi személyt minden esetben telephellyel rendelkezőnek kell tekinteni, amennyiben az egyezményi telephely fogalomnak való megfelelés fennáll. Még akkor is, ha a Tao. törvény alapján egyébként nem keletkezne telephely.

5. Ellenőrzött külföldi társaság adókötelezettsége

Az európai uniós jogharmonizáció eredményeként 2021. január 1-i hatállyal szigorúbbá váltak az ellenőrzött külföldi társaságokra vonatkozó szabályok. Az EU fekete listája szerinti nem együttműködő állambeli külföldi személy vagy telephely kapcsán nem alkalmazhatók az ellenőrzött külföldi társasággá minősítés alóli kivételek.

6. Osztalékfizetés

Főszabály szerint a társasági adóalapot csökkenti az adózónál a kapott (járó) osztalék és részesedés adóévben elszámolt összege. Amennyiben az adózó adóévi osztalékbevétele ellenőrzött külföldi társaságtól származik, úgy az adóalap csökkentésére csak kiegészítő feltételek fennállása esetén van lehetőség.

7. TAO felajánlás

A fizetendő társasági adó (adóelőleg vagy év végi adókötelezettség) kedvezményezett célra (filmalkotás támogatása / látvány-csapatsport támogatása) történő felajánlása esetén, az adózó meghatározott mértékű jóváírásra jogosult. Ennek feltételeit a jogszabály pontosan rögzíti.

Az adóról való rendelkezés legfőbb előnye a közvetlen támogatással szemben, hogy magasabb arányú effektív adómegtakarítást eredményez. A felajánlott adó összegére tekintettel kapott adójóváírás a következő évben adóalapot nem képező bevétel, ezért az adófelajánlás a tárgyévben az eredményt a korábbi támogatási formával ellentétben semmilyen formában nem befolyásolja, a következő évben pedig az eredményt javítja.

A 2020-as éves TAO terhére történő rendelkezésre a számított adókötelezettség maximum 80 százalékáig van lehetőség, a bevallás benyújtásával egyidejűleg.

A Kormányrendeletben meghatározott látvány-csapatsportágak (labdarúgás, a kézilabda, a kosárlabda, a vízilabda, a jégkorong, valamint a röplabda) közvetlen, vissza nem térítendő formában történő támogatása esetén az adózó a törvényi feltételek teljesítése esetén társasági adókedvezményre jogosult. Mindamellett, hogy az alap támogatás elismert költségnek minősül társasági adóban. A kiegészítő sportfejlesztési támogatást is figyelembe véve a maximális adómegtakarítás a támogatás összegének 2,25%-a.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]