Katás bt megszüntetése
Hogyan szüntethető egy bt, ha katás és nincs semmilyen kötelezettsége, követelése, tárgyi eszközöket nem vásárolt soha. Egyedül a bankszámlája van. Hogyan kell elindítani a megszűnést, milyen zárásokat kell készíteni?
Amennyiben a társaságnak nincsenek kötelezettségei, akkor mindenekelőtt határozatot kell hozni a társaság végelszámolással történő megszűnéséről, s dönteni kell a végelszámolás kezdő napjáról is valamint a végelszámoló személyéről, aki a társaság vezető tisztségviselője is lehet. Ehhez ügyvédhez kell fordulni.
A végelszámolás kezdő napját megelőző napon megszűnik a kata-alanyiság. A végelszámolás kezdő napjától kiindulva pedig megkezdődik a végelszámolási időszak, amelyre a katát alkalmazni nem lehet. Sajnos ez azt jelenti, hogy a társaság ismét a számviteli törvény és a társasági adóról szóló törvény hatálya alá kerül ezen időszakban.
A katás időszakról a kikerülést követő 30 napon belül kell elkészíteni a kata-bevallást, ahol számot kell adni a kisadózóként megszerzett bevételekről.
A katás időszak végével, azaz a végelszámolási időszak kezdő időpontját megelőzően egy tevékenységet lezáró mérleget kell készíteni. Ebben a mérlegben az eszközök a piaci értékükön szerepelnek, a kötelezettségek a ténylegesen fizetendő összegben, a saját tőke pedig a kettő különbözeteként kerül meghatározásra.
Ebből a záró mérlegből pedig egy végelszámolási nyitómérleget kell készíteni, amelyben szereplő adatokat könyvvizsgálóval kell ellenőriztetni a számviteli törvény 2/A § (4) bekezdése alapján.
A végelszámolási időszakban felmerülő eseményeket a kettős könyvvitel szabályai szerint kell rögzíteni.
A végelszámolási időszakban a szükséges bevallásokat (1608, 1601,1665) a szokásos határidőben küldeni kell, vagy amennyiben nincs kötelezettségük, akkor az NY jelű nyilatkozattal is helyettesíthetik azokat.
A végelszámolás zárásaként ismét el kell készíteni egy végelszámolást lezáró beszámolót a végelszámolás záró dátumát követő 60 napon belül.
Ezzel egyidőben a 1671-es jelű nyomtatványt is küldeni kell, ahol a végelszámolási időszakra jutó társasági adó kötelezettségéről számol el a vállalkozás, ugyanis a végelszámolási időszakban a cég a társasági adó alanya.
Amennyiben a végelszámolás meghaladná a 12 hónapot, akkor a 12 hónapos időszak külön üzleti évnek számít, amelyről külön is beszámolót kell készítenie.