Így szüneteltethető az egyéni vállalkozás

Az egyéni vállalkozás 2017 januárjától maximum két évre szüneteltethető, ez a változás a korábbi évek 5 éves limitjét kevesebb, mint felére csökkentette. Mi a teendő, milyen feladatok vannak szüneteltetéskor, milyen bevallásokat kell beadni ebben az esetben, mi a teendő a bankszámlával.
5 év vagy 2 év?
A 2 éves korlátozás azokra vonatkozik, akik 2016. december 31. után kezdik el szüneteltetni tevékenységüket. Akik korábban megkezdték ezt, azokra az 5 éves korlát vonatkozik. Ha egy egyéni vállalkozó 2012. január 1-én kezdte meg a szüneteltetését az egyéni vállalkozásnak, és 2016. december 31-ig nem folytatta azt, akkor az egyéni vállalkozói jogállás december 31-én megszűnt. Ekkor be kell adnia a bevallását az egyéni vállalkozást megszüntetőkre érvényes szabályok szerint.
A jogállást külön szabályozó törvények előírásai szerint lehet csak szüneteltetni az ügyvéd, a közjegyző, az önálló bírósági végrehajtó és az egyéni szabadalmi ügyvivő tevékenységét. A Magyar Állatorvosi Kamara engedélye szükséges az állat-egészségügyi szolgáltató tevékenységének szüneteltetéséhez.
Bevallások egyéni vállalkozás szüneteltetése esetén
Ha az adóév utolsó napján is szünetelteti a tevékenységét az egyéni vállalkozás, akkor a bevallását 2017. május 22-ig kell benyújtania. Ilyenkor nem csökkenti a bevételét a kisvállalkozói kedvezmény, a fejlesztési tartalék, a foglalkoztatási kedvezmény, nem érvényesítheti a kisvállalkozások adókedvezményét. A szüneteltetés ideje alatt költséget nem számolhat el. Értékcsökkenési leírás sem számolható el.
Itt meg kell azonban jegyezni, hogy az egyéni vállalkozói tevékenység folytatásakor az egyéni vállalkozó költségként számolhatja el a szüneteltetés befejezését követően a tevékenység folytatása előtt – legfeljebb 3 évvel korábban – beszerzett, és utóbb a tevékenység végzése során felhasznált anyag- és árukészlet beszerzésére fordított, korábban költségként még el nem számolt kiadásait, valamint a tevékenység folytatásához, folytathatóságához szükséges (ideértve a szüneteltetés időszakában elkerülhetetlen) egyéb kiadásait. Továbbá a szüneteltetés befejezését követően a tevékenység folytatása előtt – legfeljebb 3 évvel korábban – beszerzett tárgyi eszközök és nem anyagi javak értékcsökkenési leírásának elszámolását is megkezdheti.
Amennyiben az egyéni vállalkozást az adóév minden napján szüneteltette a magánszemély, akkor nem kell adóbevallást benyújtania. Ugyanakkor a szüneteltetés időszakában is be kell vallani a kisvállalkozási és foglalkoztatási kedvezménnyel, a fejlesztési tartalékkal, a kisvállalkozási adókedvezménnyel kapcsolatos adófizetési kötelezettségeket.
Ebből következően a tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozónak bevallási és visszafizetési kötelezettsége keletkezik, ha a tevékenységének szüneteltetése előtt foglalkoztatási kedvezmény címén csökkentette a bevételét, akkor az átlagos állományi létszám csökkentése miatt, illetve a kisvállalkozó kedvezményre vonatkozó feltételek nem teljesülése esetén, továbbá a kisvállalkozások adókedvezményére vonatkozó feltételek nem teljesítése esetén, valamint a fejlesztési tartalék cél szerinti felhasználására vonatkozó feltételek nem teljesítése esetén.
A szüneteltetés kezdő napjától az addig végzett tevékenységre tekintettel a szüneteltetés kezdeti dátumának adóévéről szóló adóbevallás benyújtásáig befolyt bevétel az adott adóévben megszerzett vállalkozói bevételnek, az igazoltan felmerült kiadás elszámolható vállalkozói költségnek minősül. Ezeket a szüneteltetés megkezdésének évéről szóló bevallásba kell beállítani.
Az egyéni vállalkozás szüneteltetése megkezdésének adóévéről szóló bevallást követően a bevételekre, kiadásokra, azokban az adóévekben, amikor teljes évben szünetelt a tevékenység, az önálló tevékenységből származó jövedelem megállapítására irányadó szabályok érvényesek.
Bevallási tervezet
Ha az egyéni vállalkozó egy adott év minden napján szüneteltette a tevékenységét, akkor kérheti az adóhatóságtól a bevallási tervezet elkészítését. Ez csak akkor érvényes, ha az egyéni vállalkozói tevékenységére tekintettel nincs adófizetési kötelezettsége, mert pl. korábban kedvezményt érvényesített.
Teendő a bankszámlával
A szüneteltetés alatt érdemes megszüntetni a pénzforgalmi bankszámlát is. Ha nem teszi meg, akkor viszont az egyéni vállalkozás szüneteltetését be kell jelenteni a számlát vezető hitelintézetnél. Ennek elmulasztásakor az ezzel kapcsolatos adójogi következmények a magánszemélyt terhelik, mert a szünetelés alatt a vállalkozói bankszámlán jóváírt kamat a magánszemély által megszerzett kamatjövedelemre vonatkozó szabályok szerint adózik.