Előzetesen felszámított áfa arányosítása

Az áfa rendszerben a fizetendő áfa megfizetése mellett az előzetesen felszámított áfa levonására van joga az adózóknak. Az adóalanyoknak figyelembe kell venniük, hogy amennyiben adólevonásra nem jogosító tevékenységet is végeznek, akkor korlátozott levonási jog illeti meg őket.
Az előzetesen felszámított áfát meg kell osztani
Az adóalany olyan mértékben vonhatja le a rá áthárított áfát, amilyen mértékben az adott terméket/szolgáltatást adóköteles termékértékesítésre, szolgáltatásnyújtásra használja. Az Áfa-tv. 123. §–ban találhatóak az áfa megosztásra vonatkozó szabályok. Ilyen esetben az adózónak megfelelően részletezett nyilvántartást kell vezetnie. A nyilvántartás legyen alkalmas az adólevonási jog keletkezésétől kezdve annak egyértelmű, megbízható, folyamatos követésére, hogy az adott termék, szolgáltatás adólevonásra jogosító vagy arra nem jogosító termékértékesítést, szolgáltatásnyújtást szolgál. Ha ilyen elkülönítés nem végezhető el, akkor más, a tételes elkülönítés követelményeit kielégítő szabályok szerint is elvégezhető a megosztás. Arra, hogy milyen más módszer alkalmazható, nincs további konkrét törvényi előírás. Lehetetlen lenne ugyanis olyan módszert leírni, amely minden vállalkozásnál biztosítaná a kielégítő megoldást.
A megosztás módszerei
A tételes elkülönítés elvégezhető minden olyan módszerrel, mutatóval, amely ténylegesen képes bemutatni az adott beszerzés felhasználási arányát a kétfajta tevékenység között. A bemutatás legyen egyértelmű, áttekinthető, megbízható, ellenőrizhető. Ha vannak olyan költségek, amelyeknél megoldható a tételes elkülönítés, de másoknál nem, akkor a tételesen el nem különíthető költségekre az arányosítás szabályát kell alkalmazni.
Amennyiben az adózó már a megelőző évben is arányosan megosztotta az előzetesen felszámított áfa összegét, és van már egy levonási hányadosa az előző évről, akkor dönthet úgy, hogy a tárgyévben is ezen arányszám alapján jár el. Ebben az esetben az egész évben nem térhet el ettől a hányadostól. Ha az adózó ezt a módszert választja, akkor előfordulhat, hogy év közben kisebb vagy nagyobb mértékű áfa-levonást érvényesít, mint ahogy arra az adott évi tevékenysége lehetőséget adna. Az eltérés irányától függetlenül, az adózó év közben nem módosíthat az arányon. Az adott év utolsó bevallásában, a végleges megosztás számításakor korrigálhatja az éves levonható áfája összegét.
Év közben ideiglenes, év végén végleges megosztás
Az előzetesen felszámított áfa arányos megosztását el kell végezni év közben ideiglenesen, év végén pedig véglegesen is. Az ideiglenes megosztást az adó-megállapítási időszakokról szóló bevallások készítésekor kell elvégezni, alapja az adott évre vonatkozó évközi adatok lesznek. Az évközi adatokat göngyölíteni kell az adó-megállapítási időszakok között.
Tárgyév végén az adott évi adatokkal a tárgyév utolsó adó-megállapítási időszakáról szóló bevallás készítésekor kell a megosztást elvégezni. Amennyiben ennek a bevallásnak a benyújtásakor a véglegesen levonható előzetesen felszámított áfa legalább 10 ezer forinttal eltér az év során számított összegtől, akkor kiigazítás szükséges.
A fentiek miatt, ha úgy alakul az adózó tevékenysége, hogy egyes hónapokban csak adólevonásra jogosító, vagy épp arra nem jogosító tevékenységből realizál bevételt, akkor nem teheti meg azt, hogy az adott időszakban 100 %-ban levonja vagy épp nem vonja le az előzetesen felszámított áfát. Az egyes bevallási időszakokban ugyanis a tárgyévi addigi göngyölt adatok alapján és az előre megválasztott hányad/módszer használatával kell a levonásba helyezhető áfa összegét megállapítani.